Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | August 8, 2020

Scroll to top

Top

2,137 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

100 blerjet me te shtrenjta ne histori, Interi renditet i nenti

100 blerjet me te shtrenjta ne histori, Interi renditet i nenti
Xhorxh Gellci

Interi eshte akuzuar gjithmone per shpenzime te teperta ne merkato. Megjithate, ne klasifikimin e 100 blerjeve me te shtrenjta ne historine e futbollit, zikalterit nuk mbajne nje nga pozicionet e para, por renditen ne vendin e nente. Kjo nuk do te thote qe Interi nuk futet ne skuadrat qe kane shpenzuar me shume, por thjesht shpenzimet jane bere ne nje numer me te madh lojtaresh, sesa ne lojtare te vetem me kosto shume te larte.

Klasifikimi kryesohet nga Real Madrid qe ka shpenzuar gjithsej 774 milion euro per lojtare qe hyjne ne 100 blerjet me te shtrenjta. Chelsea dhe Manchester City e ndjekin por jane shume te shkeputur.

Ja 10 skuadrat qe kryesojne klasifikimin:

 1. Real Madrid   774,5 mln
 2. Chelsea  376,2 mln
 3. Manchester City   366,3 mln
 4. Barcelona   331,6 mln
 5. Manchester United    281,5 mln
 6. Juventus   212,7 mln
 7. Paris Saint-Germain   158,5 mln
 8. Milan    155,7 mln
 9. Inter  135,9 mln
 10. Bayern Munchen  134,5 mln

Ndersa lojtaret per te cilet Interi ka shpenzuar me shume jane keta:

 1. Cristian Vieri 45,4 milioni di euro
 2. Hernan Crespo 36 milioni di euro
 3. Ronaldo 28 milioni di euro
 4. Francesco Toldo 26,5 milioni di euro
© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.