Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

76 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

100Inter – Çfarë sulmuesi!

100Inter – Çfarë sulmuesi!
Inter Club Staff

Kur thua Meazza, nuk ka tifoz që nuk i kujtohet, ndoshta edhe vetëm për shkak se i është dedikuar emri i stadiumit në Milano. Ndërsa kur dëgjon “Levratto”, vetëm fansat më të vjetër dhe të kujdesshëm mund të lidhin emrin me fytyrën dhe mbi të gjitha, me këmbën. Felice Virgilio Levrato ishte në fakt një nga sulmuesit më të mëdhenj italiane në vitet 1920 dhe ’30. Një sulmues i fuqishëm, si Gigi Riva ose Bobo Vieri. Dhe me Giuseppe Meazza formuan një dyshe fantastike për dy sezone tek Inter (32-33 dhe 33-34), i cili atëherë, në periudhën fashiste, quhej Ambrosiana Inter. Rezultati? 71 gola për të dy.

Por figura e Levrattos arrin të tejkalojë kronikat sportive dhe të futet në kulturën popullore të duhur falë një kënge shumë të dëgjuar në ato vite që në kor këndon: “Oh oh oh oh çfarë sulmuesi! Oh oh oh oh ti je këlysh! Je më i më mirë se Levratto, çdo gjuajtje shkon në rrjetë, oh oh oh çfarë sulmuesi! ” Ajo këndohet nga “Quartteto Cetra”, një grup shumë i njohur në periudhën e pasluftës. Këto janë vitet e rindërtimit, ato të transmetimeve të para të Rai-t dhe të festivaleve të hershme Sanremo.Levratto ka lënë prej vitesh futbollin e luajtur dhe është bërë trajner, por gjuajtja e tij shkatërruese dhe bëmat e tij në fushën e lojës, ende nuk janë harruar.

Gjithashtu ka shumë histori rreth tij: thuhet se gjatë një ndeshjeje kombëtare në Olimpiadën e 24-të, një goditje mjaft e fuqishme e tij godet portierin kundërshtar në fytyrë, të cilit i këputet dhe një pjesë e gjuhës. Levrattoo vdiq në moshën 64 vjeç në 1968, e madje dhe në orët e fundit të jetës së tij, ai mendonte për futbollin. Ai ishte në shtratin e tij, por është i bindur se ishte ende në fushë. I kapur nga deliri, ai nxit shokët e tij imagjinarë: “Shkoni, shkoni përpara”.

Felice Virgilio Levratto (Carcare, 26 tetor 1904 – Genoa, 30 qershor 1968) fillon karrierën e tij të futbollit në Vado Ligure me të cilin në 1922, në moshën 17 vjeçare fitoi kupën e parë italiane të historisë. Pas shtatë vjetësh në Genoa, në vitin 1932 shkoi tek Ambrosiana Inter ku për dy sezone kaloi formoi dyshen e sulmit me Giuseppe Meazza. Ai pastaj luajti dy sezone në Lazio dhe përfundoi karrierën e tij në Savona. Gjithashtu, ai numëroi 28 paraqitje dhe 11 gola me skuadrën kombëtare, me të cilat fitoi dhe medaljen e bronxit në Lojërat Olimpike të vitit 1928.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.