Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

630 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

110Inter – Nete te denja per numrin 1

110Inter – Nete te denja per numrin 1
Inter Club Staff

Me 21 Mars te 2002, Interi luajti nje nga ndeshjet me te pabesueshme te historise se saj, duke fituar ne fushen e Valencias me nje gol te Nicola Ventola e duke arritur te kualifikohet ne gjysemfinalen e Kupes Uefa. Imazhi simbol i asaj nate magjike, kesaj radhe, nuk eshte nje festim, nje gol apo nje perqafim, por shikimi krenar i Fancisco Farinos mes dy shtyllave, portier, me bluzen e Francesco Toldos veshur dhe qe mbron porten me mish e me shpirt.

Eshte nje histori plot me kujtime ajo e Francisco Farinos i cili ishte rritur pikerisht ne canteren Valenciane, i vleresuar nga Claudio Ranieri me te cilin fitoi edhe nje Kupe Mbreti, nje Superkupe Spanjolle dhe qe ishte nje shtylle e grupit te Hector Cuper qe arriti deri en finalen e Champions League ne 2000 ne Paris e ku u mund nga Real Madrid. Nga ai moment Farinos u be objekt i deshirave te shume klubeve dhe erdhi ne vitin 2000 tek Interi per 36 miliarde lira. Fillimi i rrugetimit me zikalterit eshte teper eksploziv me nje gol ne Superkupen e Italise ndaj Lazios, dhe historia e dashurise se tij me zikalterit dukej se do te zgjaste. Eshte pikerisht nata e Valencias qe e transformon Farinos ne nje idhull te tifozerise interiste, te pakten per nje nate.

“Nuk po dilte askush te thoshte do futem ne porte e keshtu vajta te Cuper dhe i thashe: “Ma ler mua kete pune.”

Kunder ish-skuadres se tij, i vogli spanjol ne fakt mer persiper nje pergjegjesi teper te madhe per te zevendesuar Francesco Toldon i cili mori nje karton te kuq ne minuten e 44. Keshtu Farinos  veshi ate bluze te madhe, dhe arriti te mbroje nje rezultat 1-0 fondamental per te enderruar nje Kupe Uefa tjeter. Jane 6 minuta pasioni, ethesh, nderhyrjesh te improvizuara dhe jo, festimesh, 6 minuta per ta kthyer nje ndeshje ne epike.

Francisco Farinos (Valencia, 29 Mars 1978) – Ai debuton ne moshen 18 vjecare me skuadren e qytetit te tij, Valencia, me te cilen arrin te fitoje dy trofe. Ne 2000 kalon tek Interi ku qendron per tre vite e gjysem (49 prezenca dhe dy gola), te cilat perbehen edhe nga nje huazim gjysem sezoni tek Villareal ne sezonin 2002-2003.

VIDEO E FARINOS NGA #110INTER

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.