Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

168 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

110Inter – San Francesco ben mrekullira

110Inter – San Francesco ben mrekullira
Inter Club Staff

Michelangelo Rampulla, ne nje Atalanta-Cremonese. Massimo Taibi, ne nje Reggina-Udinese. E Francesco Toldo, ne nje Inter-Juventus. Keta jane tre portieret italiane qe sot per sot, kane arritur dicka te paimagjinueshme per numrat nje: te shenojne nje gol dhe jo ta pesojne nje te tille si portier. Teknikisht ai gol ne ato vite eshte qujtur si i Christian Vierit, i fundit qe preku ate top. Ne ate kohe, Bobone ishte ne lufte per te fituar kepucen e arte dhe Toldo nuk e kerkoi kurre autorisine e atij goli. Por sot, nese e kujtojme, te gjithe e dime qe ai gol ka qene i Toldos, madje edhe vete Francesco e pranon.

“Ne tabelen elektronike te San Siros u shfaq emri im, une thjesht ngrita duart ne qiell dhe Cordoba qe me uleriste mua si per te me thene “ishte ai, e futi Toldo, e futi Toldone”. Ai gol eshte i imi, e shpesh here shoh telekroniken e Scarpinit dhe me shpeton nje buzqeshje e embel.”

Ne fund te fundit, ai top do te kishte hyre. Duhet ta kishte ndjere me pare Toldone qe i kishte thene Hector Cuperit ne pushimin e ndeshjes se nese skuadra do te ishte ne avantazh ne fund, ai do te dilte te ndihmonte shoket perpara. E kur Juventusi kaloi ne avantazh me penallti ne minuten e 80, ndonje spektator tek-tuk u largua nga Meazza i merzitur keqazi. Por cfare gabimi i rende: ne ate 19 tetor 2002 kush qendroi deri ne fund pati shansin te shijoje ne tabelen e San Siros emrin e portierit te Interit qe sapo i kishte shenuar Juventusit. Nje njeri qe Interin e kishte prebrenda, qe quhet Toldo dhe qe Interin vazhdon ta kete ne zemer.

Tifozeve te Interit dhe te kombetares italiane i ka dhuruar nete te cmendura, si ajo e Valencias, kur spanjollet goditen, me force dhe dhune porten e Interit plot 27 here, apo si ajo ne Rotterdam kur priti tre penallti ndaj Hollandezeve duke e derguar Italine ne finalen e Euro 2000. Por kenaqesia e tij me e madhe profesionale nuk eshte nje ndeshje e luajtur, por qe arriti te krijoje projektin Inter Forever, nje perfaqesi e legjendave zikalter qe udheton neper bote per te transmetuar vlerat zikalter. “Nje here interist, interist pergjithmone”, eshte moto e iniciatives, qe kontribuon duke cuar perpara Football Club Internazionale si nje klub unik ne te gjithe planetin.

Francesco Toldo, ditelindja e 1971, ka qene nje nga portierat me te forte te gjenerates se tij. Pas tete sezonesh tek Fiorentina ku fitoi dy here Kupen e Italise u transferua tek Interi, ku qendroi per nente vite me radhe duke fituar 5 kampionate, 3 superkupa Italie, 3 kupa Italie, 1 Champions League. Me kombetaren luajti 27 here duke mare pjese ne dy edicione te Kupes se Botes dhe tre Europiane, madje duke u perfshire ne 11 ideale te Euro 2000. Me Under 21 ka fituar nje Kampionat Europian ne 1994.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.