Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

111 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

#110Inter – Zambo Rambo (+)

#110Inter – Zambo Rambo (+)
Inter Club Staff

Karakteristika per tu admiruar, shikim prej luftetari dhe grinte per te shitur: eshte Ivan Zamorano, sulmuesi kilien i Interit qe shenonte pa pushim ne vitet dymije. Gjithmone gati per sakrifice ne beteje, pushtoi San Siron fale golave te tij (“Bam Bam”, pseudonimi qe ju vu per frekuencen me te cilen shenonte) por edhe per sasine e impenjimit ne fushe sa here qe vishte bluzen zikalter. Curva Nord e quan “Zamo-Rambo” dhe e vizatojne ne nje banderole me shallin zikalter ne balle dhe nje thike mes dhembeve e nga ana tjeter ai tregon sa vlen ne cdo dyluftim per top: Zamorano nuk eshte shume i gjate, por dominon luften ne ajer; Zamorano nuk eshte i shpejte, por tek topi mberrinte nje kohe me pare se te tjeret gjithmone; Zamorano nuk ka ndonje teknike siper normales, por shpesh shpik ne fushe lojra perrallore.

Gjenerozitet dhe ndjenje e forte impenjimi e shoqerojne ate si brenda ne fushe por edhe jashte saj: ne 1998 Ivan i jep pa e menduar dy here “9” e tij Ronaldos, numrin me te cilin ai luante gjithmone tek Brazili. Dhe e ben kete gje duke gjetur nje zgjidhje te pa pare me perpara: per veten zgjedh numrin 18, dhe ve nje plus te vogel ne mes te dy shifrave, duke i ftuar njerezit qe te mblidhnin numrat. Zamorano, per sa i perket te tjerave, nuk ka nevoje per nje numer pas shpine per te certifikuar ADN e tij prej sulmuesi rrace: ne vitet e tij ne Milani ai vazhdon te dhunoje mbrojtjet kundershtare duke u bere nje nga torturuesit me te medhenj te portiereve kundershtare me prekje te shpejta dhe te rrufeshme, duke kultivuar keshtu nuhatjen e jashtezakoshme te golit qe kishte. Pikerisht si ndaj Schalke 04 ne finalen e kthimit te Kupes Uefa 1996-97: mungojne vetem gjashte minuta nga fundi i ndeshjes dhe zikalterve i duhet nje gol per ta derguar ndeshjen ne shtese. Ne nje rivenie anesore, “Bam Bam” djeg markatorin e tij, ne zone, prek me majen e kembes se djathte nej top te pakapshem per portierin gjerman.

Ai gol nuk do te mjaftionte per te fituar kupen, por fati i jep Interit edhe nje shans tjeter ne vitin pasardhes kunder Lazios. Dhe Zamorano eshte periseri deciziv: vrap ne fundore dhe nje e djathte ne cepin e portes qe vlen 1-0. Ne fund, tek ceremonia e dorezimit te kupes. Ivan vjen me bluzen zikalter ne dore dhe flamurin e Kilit ne shpine: dy dashurite per te cilat zemra e luftetarit rrihte me shume.

Iván Luis Zamorano (Santiago del Cile, 18 janar 1967) vjen tek Interi nga Real Madrid ne 1996 per 4 miliard lira. Me zikalterit luan 149 ndeshje ne 5 sezone dhe shenon 41 gola, duke fituar edhe nje Kupe Uefa. Ne karriere ka veshur edhe fanellat e Cobresal, Trasandino, San Gallo, Siviglia, América dhe Colo Colo. Me kombetaren ka luajtur 69 ndeshje dhe ka shenuar 34 gola.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.