Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 4, 2022

Scroll to top

Top

1,167 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

  • On 20/04/2017, 20:23

Pioli: “Europa League duhet te jete nje objektiv, e ardhmja e te gjitheve varet nga rezultatet. Gabime ne lojen e ndalur”.

Trajneri i Interit, Stefano Pioli ka folur sot ne konference per shtyp para ndeshjes te se shtunes me Fiorentinen duke thene:

Cfare te jep besim per keto ndeshjet e fundit?

“Deshira per te treguar qe mund te bejme mire, mund ta perfundojme kampionatin ne pozite me te mire”.

Europa League eshte objektivi i vetem i mundshem?

“Duhet te jete, duhet te kthehemi te fitorja dhe te permiresojme poziten ne klasifikim”.

Ne zgjedhjet qe beni, llogarisni edhe te ardhmen?

“Duhet te mendojme vetem per formacionin me te mire ne kete moment qe te kthehemi te fitorja dhe ta perfundijme kampionatin me rezultate pozotive. Jam i bindur qe mund ta bejme”.

Cfare ka munguar ne ndeshjet e fundit?

“Dy situata na kane penalizuar: kontrolli i topit sepse kemi pesuar gola duke humbur topa banal dhe loja e ndalur. Duhet te punojme ne kete”.

Nese pas fitores 7-1 me Atalanten do te thonin qe situata do te ishte kjo, do te besoje? Cfare shpjegimesh keni?

“Nuk kam menduar asnjehere per te ardhmen ose te kaluarem. Kemi interpretuar cdo ndeshje ne maksimum, eshte e qarte qe ne nje sezon ke momente te mira dhe renie fiziologjike, pertej faktoreve taktik ne ndeshjet e fundit na ka munguar perqendrimi deri ne fund dhe jane gabime qe paguhen”.

Qendrimi i lojtareve qe kane hyre ne loje nuk ka qene ne pritshmeri?

“Derby ishte i vecante, perqendrimi dhe vendosmeria ne lojen e ndalur kane ndikuar. Kush ka luajtur ka dhene maksimumin, ishim ne ndeshje, duhet te shfrytezojme me mire disa kundersulme. Kemi analizuar gabimet qe ne te kaluaren nuk i benim dhe duhet te permiresojme paraqitjet tona”.

Pa tre piket do te thote qe humbni mundesine per Europa League?

“Cdo ndeshje do te thote te largohesh nga objektivi. Kemi 5 pike me pak se vendi i katert dhe do te kemi edhe nje loje direkte. Te shtunen do te jete e veshtire, kunder nje skuadre qe luan mire, do te jete e rendesishme te kthehemi me tre pike nga Firenze”.

Pritet me shume nga Miranda?

“Ka treguar kualitetet e tij dhe nuk eshte qe nje individ mund te bej me mire por i gjithe kolektivi qe duhet te punoj me shume, tek perqendrimi dhe saktesia taktike e teknike”.

Gabigol luan pak, eshte e mundshme qe te humb besimin?

“Kam fatin qe kam shume mundesi zgjedhje, kam bere gjithmone zgjedhja qe i konsideroja te duhura. Ne disa ndeshje me kane obliguar edhe lendimet, te gjithe duhet te punojne me pozitivitet dhe te jene te gatshem”.

Largimi nga zona Champions ka peshuar psikologjikisht?

“Nuk besoj qe momenti yne delikat eshte ne ate situate. Kemi punuar gjithmone per te dhene maksimumin. Kemi thene qe llogarite behen ne fund te kampionatit dhe duhet te japim maksimumin per t’u kenaqur me punen tone. Kemi pasur nje renie, kemi bere disa vabime por kemi mundesine per ta perfunduar mire”.

Skuadra eshte ndjere gjithmone e mbrojtur nga trajneri, mund te ndodh perseri?

“Jo, jane profesionist te vetdijshem dhe te vemendshem per te dhene me te miren. Punojme te gjithe se bashku per te dhene me te miren tani per nje te ardhme te rendesishme”.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.