Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

4,455 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Ana mentale, gjendja fizike dhe taktike: ja ‘shkundja’ qe i ka bere Pioli botes Inter!

Ana mentale, gjendja fizike dhe taktike: ja ‘shkundja’ qe i ka bere Pioli botes Inter!
Inter Club Staff

Tek Interi ka ndodhur nje shkundje totale dhe kjo ka ardhur nga tekniku italian i Interit, Stefano Pioli.

Pioli, sipas asaj qe tregohet nga e perditshmja italiane Corriere dello Sport, po ben nje pune mjaft te mire tek Interi, por kjo eshte frut e disa pikave kyce sipas tyre. Le ti zbulojme sebashku:

a) I ka dhene besim dhe i ka bere te besojne tek vetvetja te gjithe lojtareve qe ka ne dispozicion, sidomos duke punuar me ta nga ana mentale.

b) Ka permiresuar ndjeshem gjendjen fizike me disa stervitje teper intensive por edhe me nje program te personalizuar per secilin lojtar pas cdo stervitjeje te perbashket.

c) Ka vene disa rregulla ne nivel loje: si ne fazen mbrojtese e si ne fazen sulmuese: i ka kerkuar te gjitheve qe te marin pjese ne rekuperimin e topit e qe te jene agresive ne gjysemfushen e kundershtarit. Nocioni ‘fuqizues’ shte perfekt per te dhe tifozet e kane mare me sy shume te mire Piolin, sidomos per festimet e tij tek golat si nje ultras i vertete. Shipirtin e sakrifices dhe te shenimit ne 15 minutat e fundit Interi e kishte edhe me De Boer, por tashme rezultatet jane me te mira sidomos per zgjedhjet e Piolit qe ka vendosur te besoje shume tek Perisic, nje siguri e vertete, dhe ka shkundur mire e mire edhe Kondogbia duke e bere te duket nje lojtar krejt tjeter.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.