Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

286 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Ausilio: “Hernanes nje kenaqesi speciale. Vidic? Po, e ndjekim: eshte nje mundesi. Guarin do te qendroje…”

Ausilio: “Hernanes nje kenaqesi speciale. Vidic? Po, e ndjekim: eshte nje mundesi. Guarin do te qendroje…”
Ardi Deda

Drejtori sportiv Piero Ausilio, ne perfundim te prezantimit te Hernanes, foli per merkaton e sapombyllur dhe per goditjet e mundshme ne te ardhmen. Ja dhe fjalet e tij per FcInterNews:

Cfare kenaqesie ka te prezantosh nje lojtar te rendesishem si Hernanes?

Kenaqesia eshte e madhe. Ne rastin e Hernanes flitet per nje lojtar qe kemi ndjekur prej shume kohesh. Ne 2010 e kishim marre, me pas nje rregull ndryshoi ne vazhdim dhe na hoqi kete mundesi. Kishim depozituar nderkohe ne maj kontraten e Coutinho-s dhe me nje keqardhje te madhe, duhet te hiqnim dore nga Hernanes. Keshtu sot kenaqesia vlen per 4 vjet pune te lodhshme.

Flitet per Vidic. Si e shihni tratativen?

Mund te them qe eshte nje lojtar i rendesishem qe ka kete mundesi per shkak te kontrates qe i skadon ne qershor. Ashtu si klubet e tjera europiane , nga kjo mundesi perpiqesh te perfitosh dicka. Ai ashtu si dhe te tjeret qe po ndjekim. Ka nje profil interesant per Interin, ka karizem dhe pervoje nderkombetare. Ne rolin e tij ne me shume mundesi ne fundin e sezonit do te marim ndonje lojtar ne skadence kontrate, keshtu qe eshte nje lojtar prej te cilit duam te kemi vemendjen e tij. Te themi  tani qe kemi bere dicka dhe deri ne fund te sezonit kur do kaloje shume kohe me ben qe te mos e konfirmoj lajmin.

Ishte e rendesishme prania e Thohir per te bere nje kthese ne merkato?

“Merkato ishte e ndalur sepse ishte qellimi per te shitur ndonje lojtar para se te merrnim ndokend tjeter per shqyrtim. Ne rastin e Hernanes duke investuar nje shifer te konsiderueshme per nje lojtar te rendesishem, u be nje sakrifice nga ana e klubit. Nuk e shitem Guarin, dhe me nje fare krenarie mund te them per vendimin per ta mbajtur ate. Ai eshte nje lojtar i Interit ne te gjitha aspektet, do te beje pjese ne projektin tone tani dhe me shume mundesi per nje te ardhme me te gjate se fundi i kontrates aktuale. Nevojitej te behej nje sakrifice e madhe ekonomike  dhe presidenti e beri, keshtu erdhi Hernanes diten e fundit. Nje pune e nisur prej kohesh dhe e mbaruar me kete rast.

2014-ta nuk nisi mire. Si eshte skuadra?

“Eshte akoma heret, jane mire, fitorja do te vije. E me pas shume te tjera…”

 

 

 

 

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.