Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

2,301 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Ausilio: “Kurre nuk kemi menduar te shesim Icardi. Per Joao Mario e Candreva ishte e veshtire, do provojme per Berardi. Ne janar…”.

Ausilio: “Kurre nuk kemi menduar te shesim Icardi. Per Joao Mario e Candreva ishte e veshtire, do provojme per Berardi. Ne janar…”.
  • On 02/10/2016, 11:34

Ishte mundesia per te shitur Mauro tek Napoli? Kurre. Ne as nuk e filluam tratativen. Kjo ishte pergjigja qe Piero Ausilio dhe per nje interviste te gjate per Corriere dello Sport.

Cfare do ju thoje atyre qe kan shkruar se Wanda Nara ka kerkuar rinovimin e kontrates per Icardi?
“Mjafton nje pike profesionaliteti per te kuptuar qe Inter ne cfardo mundesie do kishte shtyre kontraten me Mauron. Eshte kapiteni yne, nje nder sulmuesit me te mire ne bote. Ka nje kontrate deri ne 2019 dhe vetem ata qe duan te krijojne probleme mund te thone se situata eshte delikate. Tratativa me Mauron dhe Agjenten e tij eci ne menyre perfekte”.

Cila ishte marveshja me e veshtire ne merkato?
“Sigurishte qe Joao Mario pasi ishte kampion i Europes, i blinduar me nje klauzol prej 60 milion eurosh dhe ne pronesi te nje klubi qe nuk ben ulje. Edhe te arrish marveshje me Lottiton nuk eshte e thjeshte”.

Dikush thot se Kia Joorabchian eshte drejtori i ri sportiv i Inter pasi te ka vjedhur punen. Si i pergjigjesh?
“Te gjithe jane te lire te mendojne cfare te duan. Per futbollin flasin te gjithe, e njoh Kian prej shume vitesh dhe kemi patur nje raport te mire. Ai ka kontakte te rendesishme me Suning qe perpara se te blinin Interin e ne kete menyre edhe une kam raporte me te forta. Joao Marion e ndjekim prej 2012 dhe Kia eshte agjenti i tij vetem prej pak muajsh, mjafton ky detaj per te kuptuar sesi i pergatisim blerjet tona”.

Cila tratative e deshtuar te ka merzitur disi?
“Ne te vertet nuk ka deshtuar pasi nuk kemi filluar tratativen, por nje prej tyre eshte Berardi”.

Do ja beni nje telefonate Sassuolos ne te ardhmen?
“Te shohim, shpresoj qe mos te merzitet askush”.

Eshte e vertete qe ne diten e fundit te merkatos ishte afer njerit prej Lichtsteiner, Darmian e Criscito?
“Me shume se nje mund te them…gjysem (qesh). Kemi studiuar disa mundesi dhe ishin disa propozime por ne fund nuk u be asgje”.

Do vij ne janar nje mbrojtes krahu i fort?
“Merkato nuk fle kurre, pasi mundesite e lojtareve qe mund te blihen ndryshon. Ne kemi nje skuader te fort dhe do marim vetem lojtare qe mund te sjellin kualitet”.

Duke qen se pas shpines ke Suning, ndjen se te tjeret te kane zili?
“Me ata pas shpines kemi kohe dhe mundesi per te investuar, pritshmerit jane te larta pasi Suning e konsideron Interin si nje projekt ambicioz e fitues”.

Nese nuk kualifikoheni per ne Champions League do ishte nje deshtim?
“Duket negative sepse objektivi eshte te kthehemi ne Champions, por ne te njejten kohe duhet te kuptojme se kete merkato kemi riforcuar grupin me lojtar te rinj, dhe projekti nuk do jete menjeher fitues”.

I ke degjuar fjalet e Morattit per nje rikthim te mundshem te tij?
“Nje teknik i madh, trajnerit e drejtoret sportiv nuk mund te komentojne fjalet e te tjereve. Me Morattin kemi nje raport te shkelqyer. Ne kete moment po perjetojme nje raport te mire profesional me Tohir e Suning. Sebashku mund te bejme shume gjera”.

I njeh kinezet e Milan?
“Tek Milan njoh disa njerez, Fassone, Mirabelli e te tjere ishinterista (qesh). Sinqerisht shikoj dhe ne shtepite e te tjereve pasi eshte puna ime. Te mendosh qe do jete nje derbi kinez te ben kurioz, eshte i rendesishem per te promovuar futbollin tone ne Azi. Pasi ne Itali eshte e veshtire per te fituar shume nga te drejtat televizive, eshte normale qe te shikojme edhe jasht”.

Keni folur me Milan per San Siron?
“Po presim ndermjetesuesin. Stadiumi eshte i mbrekullueshem dhe e tregoj gjate finales se Champions, por eshte nje nje stadium qe duhet modernizuar sic beri Juventus. Shpresojm ta zgjidhim shpejt”.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.