Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | January 25, 2021

Scroll to top

Top

412 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Barella zbulon gjithcka: “Ja kush eshte zhgenjimi me i madh qe kam pasur tek Interi! Chiellini eshte nje…”

Barella zbulon gjithcka: “Ja kush eshte zhgenjimi me i madh qe kam pasur tek Interi! Chiellini eshte nje…”
Inter Club Staff

“Si fëmijë kam ëndërruar Serie A dhe shiritin e kapitenit të Cagliari. Endrrave ja kam marre doren keshtu, dhe i kam ngjyrosur zikalter.”

Intervista që Nicolò Barella ka dhene per Dazn ne emisionin Linea Diletta fillon me këtë fjali.

Gjithcka fillon me nje pseudonim qe Barella e ka pasur qe ne femijeri te Cagliari: radio.

“Ishte një pseudonim që “burrat e moshuar” të Cagliari, Cossu dhe Sau, më dhanë, sepse kur arrita në ekipin e parë fola pak, por kur fillova të luaja fillova të flas me shume dhe ata më thanë se ishte më mirë ashtu si isha më parë ”, thotë mesfushori i zikalterve.

Shumë fjale nga intervista rrjedhin nga goditjet e para dhe nga përvojat e para në Sardenjë.

“Unë fillova kur isha tre vjeç e gjysmë. Nëna ime gjithmonë më thoshte se kur më çuan në fushë ata menduan se do të qëndroja atje duke bërë grumbuj rëre në kopshtin e argjilës, por unë gjithmonë dëgjoja, isha i kujdesshëm.”

“Pas moshes 14-15, fillova të kuptoj se mbase isha pak më i mirë se të tjerët. Riva? Unë u takova me të kur isha 17 vjec, ai më ftoi në një përvjetor të shkollës së futbollit, ku ishte edhe president nderi.”

“Ai më përgëzoi, tha ai i cili më ndiqte që në moshë të vogël dhe e shihte që kisha diçka më shumë se të tjerët.”

“Unë isha shume i kënaqur, por ne te njejten kohe edhe i habitur.”

Duke folur për një mit tjetër të Cagliarit, Barella thotë se ai është “i lidhur me Gianfranco Zola, ai ishte gjithashtu trajneri im.”

“Ai më bëri qe te debutoj në Coppa Italia kundër Parmas. Unë i detyrohem shumë atij. Ai është ndoshta njerëzit më të përulur që kam takuar në futboll.”

“Ai më bëri të kuptoj që ju duhet të jeni modest për të qenë kampionë të mëdhenj. Unë jam shumë krenar që jam nga Sardenja.”

“Ne jemi një ekip ndërkombëtar, me qëndrimin tim brenda dhe jashtë fushës ndjehem nga Sardenja.”

“Shpresoj që njerëzit dhe shokët e skuadrës ta vlerësojnë mënyrën time te te qenurit i tille”.

Duke folur për Conte, megjithatë, Barella falënderon trajnerin e tij aktual. “Unë jam shumë metodik? Trajneri më ndihmoi shumë në këtë.”

“Para se të isha më i lirë në fushë, Conte më dha shumë nocione, ai më ndihmoi të isha më i rregullt.”

Unë studioj shumë në fushë, duke luajtur me kampionët qe ka Interi, tentoj qe te marr me te mirat e tyre”

Mesfushori i zikalterve gjithashtu iu nënshtrua edhe Testit Rorschach.

Imazhi i parë për të komentuar, një foto e tij me bluzën dhe shiritin e Cagliari. “Kënaqësia më e madhe me atë fanellë.”

“Kam tejkaluar rekordin tim të të rinjve me Murru, shoku im i madh dhe shoku i skuadrës në Cagliari.”

“Ne madje kemi bere edhe shaka për këtë. Unë u ndjeva jo i pathyeshëm, por pothuajse”.

Fotoja e dytë është nga finalen e humbur në Europa League. “Deri më tani zhgënjimi më i madh që kur kam luajtur si dhe tek Interi.”

“Unë nuk do të doja ta perjetoja më atë, më mirë do të ngrija Kupën. Ne bëmë një rrugetim të gjatë, larg familjeve, ne merituam një fund tjetër”.

“Imazhi i fundit, goli i shënuar kundër Cagliari disa javë më parë. “Një gol i mirë, mbase pas atij ndaj Verona në San Siro më i bukur në A.”

“Ishte i çuditshëm. Një moment kur isha i lumtur, por më vinte keq. Një rrëmujë mendimesh. Unë kërkova falje, u emocionova pak.”

“Unë kisha një fashë në kyçin e këmbës dhe një ne kokë. E provova përsëri me Napolin por nuk kisha një fasho ne sy e nuk shenova dot…”, bën shaka Barella.

Gjatë intervistës, një video mesazh nga Stankoviç arrin gjithashtu: “Ju jeni me të vërtetë i mrekullueshëm, faleminderit për komplimentet që më keni bërë.”

“Ju duhet të vazhdoni kështu, të jeni një udhëheqës çdo ditë dhe të mos dorëzoheni kurrë”.

Serbi ishte një nga idhujt e Barellës. “Golat e Stankoviç – thotë ai – janë gjëja që më mbushi syrin ne fillim.”

“Por në të vërtetë ishte gjithçka, ai kurrë nuk u dorëzua. Ju mund të shihni se ai ishte një lider me një qëndrim.”

“Jam rritur duke e parë atë në TV kur ai shenonte gola dhe San Siro shperthente. Ka qene një emocion i bukur ”.

Flitet gjithashtu për një shok dhe skuadër si Romelu Lukaku, në një krahasim me Shaquille O’Neal.

“Të dy e kanë bërë fuqinë dërrmuese fizike armën e tyre më të mirë. Romelu është gjithashtu shumë më tepër, por është normale që kjo karakteristikë bie në sy.

“Edhe në stërvitje për ta lëvizur atë duhet të kapemi pas dy ose tre lojtare. Ai arrin të ketë një marrëdhënie të mrekullueshme me të gjithë.”

“Në fushë ai përcakton shumë. Qe kur erdhi na pershendeti te gjitheve ne italisht dhe kjo per mua ishte shume e cuditshme. Me duket se ai i di te gjitha gjuhet e botes.”

Për Barellën, futbolli do të thotë gjithashtu ekipi kombëtar, i arritur tashmë qe në kohën e Cagliarit.

“Kombëtarja është një krenari. Unë mendoj se është ëndrra e çdo futbollisti. Unë u kam shumë borxh shumë trajnerëve, madje edhe Mancinit.”

“Ai besoi tek unë para se të bashkohesha me Interin dhe të arrija të krijoja një grup të bukur. Nuk është e lehtë sepse ti gjithmonë luan në ekipe të ndryshme.”

“Trajneri ishte i mirë sepse i dha të gjithëve qetësi maksimale, ne të gjithë jemi të lirë të shprehemi.”

“Nuk ka asnjë lojtar që shkon kundër një më të vogli. Ne e ndihmojmë njëri-tjetrin. Unë kam një marrëdhënie të mrekullueshme me Sirigu sepse ne jemi nga Sardenja dhe ai është një person i madh.”

Chiellini është paksa ‘nëna mbrojtese’ e të gjithëve. Ai gjithmonë na ka përkëdhelur dhe na ka bërë të ndihemi jo fëmijë, por lojtarë të rëndësishëm.”

“Kjo është linja që dha trajneri dhe është ai që e vë atë në veprim ”.

Disa fjale të fundit i kushtohen pikave të forta dhe të dobëta (“Përparësia ime kryesore është ajo e të qenit një person i përulur dhe i vërtetë me vlera, defekti është se në fushë ndonjehere me merr perpara rryma”).

Ppër një aventurë eventuale jashtë Italise (“Nëse jam gati? Kështu-ashtu …”) dhe familjea ne fund:

“Familja ime më jep forcën të bej edhe edhe më shumë, për t’i bërë ata krenarë.”

“Vajzat e mia nje dite futbolliste? Unë do të isha i lumtur t’i shihja duke realizuar ëndrrat e tyre. E rëndësishme është që ata të japin 100% për atë që duan të bëjnë, këtë unë do t’i mësoj “.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.