Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | May 19, 2022

Scroll to top

Top

1,175 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Bergomi i habit te gjithe: “Nese Dybala vjen tek Interi, ju paralajmeroj per dicka: sulmi i Interit duhet te…”

Bergomi i habit te gjithe: “Nese Dybala vjen tek Interi, ju paralajmeroj per dicka: sulmi i Interit duhet te…”
Inter Club Staff

Milan do te prese Atalanten dhe Inter do te shkoje ne Cagiari. Nderkohe Beppe Bergomi eshte intervistuar nga La Gazzetta dello Sport pikerisht per luften Scudetto.

Ke thene: Milan 80% dhe Inter 20%. Konfirmon Bergomi?

“Sot them 75% Milan dhe 25% Inter. I jap 5% me shume per fitoren e Kupes se Italise. Ndryshe nga disa kohe me pare, mund te them se tani Milan ka nje kalendar me te lehte.”

“Skuadra si Lazio dhe Atalanta ne momente si ky jane me mire se skuadrat e vogla sepse lene hapsira. Milani me hapsira zbavitet.”

Motive te tjera per kete 25%?

“Historia thote se nuk mund te kesh asgje te sigurt. Edhe finalet nuk jane te tilla. Ne vitin tim te pare si komentator isha ne Perugia kur Juventusi jepej kampion. Inter mund te besoje per kete. Por duhet te mendoje te beje gjashte pike.”

Ti po na thua se me Cagliarin nuk do te jete e thjeshte, apo jo?

“Kur luftohet per te mbijetuar mund te kapesh ne shume gjera. Cagliari ka shume cilesi. Ka gabuar nje sezon te tere, nuk duhet te gjendej aty.”

Pastaj ne fund me e keqja: Sassuolo jashte apo Samp ne shtepi?

“Samp mendoj se do te jete e shpetuar. Me keq Sassuolo. Mund ti kesh mundur 5-0, por nese i gjen ne diten e duhur, luajne shume mire futboll. Ne vitet e fundit si ka dhuruar askujt asgje.”

Inter do te luaje poas Milanit: avantazh apo disavantazh?

“Ky faktor dy jave perpara nuk ka peshe specifike. Gjerat ndryshojne vetem nese Milan fiton dhe Inter jo. Nese mundet Atalanta atehere Inter duhet te fitoje dhe kaq.”

Keshtu nuk mbyllet asgje edhe nese Milan fiton me Atalanten dhe shkon plus pese?

“Jo, sepse Inter fiton me pas. Duhet te kete forcen mendore per te bere rezultat te mire. Per te derguar nje sinjal qe do te jete aty deri ne javen e fundit.”

“Kampionatet fitohen keshtu, duke bere mire ne keto raste veshtiresie. Inter e ka vuajtur shume ne disa raste situaten mentale. Goli i Tonalit per shembull me Lazion ka kushtezuar Interin kunder Bolognes.”

Dybala tek Interi: si e ke pare ne ate finale?

“Une e kam pare mire. Por ju them se nese Dybala vjen tek Interi, sulmi i tyre do te ndryshoje totalisht.”

“Duhet te kesh dominim loje gjithmone me te. Me 3-5-2 nuk ja del dot. Per te futur ate, Inzaghi duhet te ndryshoje komplet sulmin.”

Nese Inter nuk e fiton Scudetton, mund te thuhet se e ka humbur?

“Jo, sepse Milan do e fitonte me merite. Nga te treja, ka qene skuada me solide ne krye. Por edhe pse Inzaghi ka bere nje pune te madhe.”

“Ndermjet nentorit dhe dhjetorit Interi ishte nje skuader qe nuk mund te luaje dot kunder. Por per te bere ate futboll, ka shpenzar shume energji.”

Eshte aty pendesa e madhe?

“Edhe kalendari i ndryshuar mendoj. Lazio, Atalanta, Milan, Napoli, plus Juve ne Supercoppa, Roma ne Coppa Italia, dhe Liverpool.”

“Por mbi te gjitha ndeshja me Bolognen gjithe kohes mbi koke. Eshte pare sa ka ndikuar te Interi kjo gje.”

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.