Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

612 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Bilance false, Thohir dhe Galliani ne hetim nga prokuroria per disa marreveshje me Genoan

Bilance false, Thohir dhe Galliani ne hetim nga prokuroria per disa marreveshje me Genoan
Inter Club Staff

Presidenti i Interit, Erick Thohir dhe ish administratori i deleguar i Milanit, Adriano Galliani jane ne hetim ne Milano per ‘bilance fallco’. 

Hetimi eshte hapur ne Genova, per disa operacione me skuadren e Genoa, klubin e Enrico Preziosi dhe ka te beje me disa operacione qe jane bere nga kta te fundit me Interin dhe Milanin.

Kjo ceshtje eshte transferuar ne Prokuren e Milanos per kopetence territoriale.

Ceshtja ka kaluar ne doren e prokurorit Giordano Baggio, i cili ka kerkuar qe te vazhdoje hetimet, dhe gjithcka ka te beje me disa transferime qe prej 2013 e deri me sot me skuadren e Genoas te dy skuadrave milaneze.

Ne fakt, gjithcka me lart ka te beje me dy operacione qe Milani ka bere me Genoan dhe me nje operacion qe Interi ka bere me Genoan.

Hipoteza eshte se klubet kane kaluar ndermjet tyre lojtare te akademise me cmim shume te fryre nga sa ka qene cmimi real i tyre, cmim ky qe ka sherbyer per te rregulluar bilancet e skuadrave.

E njejta akuze eshte ngritur edhe ne 2003/04, por asnjera nga skuadra nuk doli fajtore.

“Mekanizmi i plusvalences eshte i thjeshte dhe e njohin edhe tifozet qe ndjekin nga afer merkaton: nderkohe qe te ardhurat e shitjeve shenohen menjehere ne bilanc, shpenzimet ndahen ne disa keste dhe ndahen keshtu ne bilancet e disa viteve me radhe.” shkruan Corriere della Sera.

Ja perse ka ndodhur kjo ‘fryrje’ e cmimeve te kartonave te lojtareve te shkembyer nga te dyja skuadrat dhe qe ka bere secilen skuader te perfitojne per ceshtje bilancesh.

Ky hetim ka nisur nga fakti se lojtare te panjohur jane paguar shume dhe nuk kane luajtur kurre ne skuadren e pare.

Ne total, behet fjale per disa milione euro qe skuadrat kane deklaruar se kane paguar per lojtaret.

Per momentin ne hetim eshte ish administratori i deleguar i Milanit, Adriano Galliani dhe presidenti i Interit, Thohir.

Ne kete moment qe po flasim, klubet nuk jane te perfshira ne kete hetim.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.