Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

699 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Cancelo, blerja nga Valencia shume e komplikuar: ja cfare e bllokon investimin e Interit!

Cancelo, blerja nga Valencia shume e komplikuar: ja cfare e bllokon investimin e Interit!
Inter Club Staff

Klubi zikalter deshiron qe ta konfirmoje mbrojtesin e krahut te djathte portugez, por me sa duket, nuk mund ti lejoje vetes nje investim prej 35 milione eurosh.

Ne Interin e Spallettit po vihet gjithmone e me shume ne dukje Joao Cancelo.

Per kete dhe blerjen e anesorit te ri zikalter ka shkruar sot gazeta e perditshme italiane Tuttosport.

Portugezi i cili eshte ne huazim nga Valencia ka pasur nje fillim te veshtire ne Serie A per shkak te demtimit ne fillim te sezonit dhe adaptimit me kampionatin e veshtire italian, por tani eshte nje pike fikse e formacionit te Spallettit.

Ai eshte gjithashtu nje nga lojtaret me pozitiv te sezonit zikalter deri me tani, sezon qe ka pasur ulje-ngritje, por jo per portugezin.

Tifozet zikalter jane mahnitur deri me tani me cilesite e tij dhe po shpresojne qe ai te konfirmohet ne qershor, duke e blere nga Valencia.

Shifra e vendosur nga Valencia dhe Interi ne vere ka qene 35 milione euro.

Ne nivel ekonomik, ky shpenzim nuk e tremb Interin, qe ne kete marreveshje llogarit edhe Kondogbia (qe do te blihet 25 milione euro nga Valencia), e keshtu do i duhej te paguante vetem 10 milione uro.

Por problemi me i madh ka te beje me bilancin qe duhet te mbyllet me 30 qershor, sepse te dyja te drejtat e blerjes duhet te kryhen brenda dates 31 maj.

Interi, duhet te fitoje rreth 30-40 milione euro nga shitjet deri me 30 qershor per shkak te Fair Play Financiar prandaj nuk mund ti lejoje vetes nje investim prej 35 milione eurosh ne kete moment.

Edhe pse operacionet Kondogbia-Cancelo mund te duken te lidhura me njera-tjetren ne pamje te pare, nuk eshte keshtu, sepse Kondogbia ne bilanc vlen si nje ze i ndryshem dhe nuk ka lidhje me blerjen e Cancelos.

Per me shume, shitja per 25 milione euro e Kondogbia do i sjelle Interit vetem 6 milione plusvalence (per shkak te amortizimit te investimit.

Me pak fjale, per momentin eshte shume e veshtire blerja e Cancelos ne vere dhe do te ishte me te vertete nje mekat qe te lihet te te shpetoje nga duart nje lojtar i tille.

Keshtu shkruan gazeta torineze Tuttosport sot ne faqet e saj.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.