Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | January 21, 2019

Scroll to top

Top

806 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

C&F – Inter, ja sa ka perfituar deri me tani nga shitjet kete sezon dhe ja sa i duhen ende per FPF

C&F – Inter, ja sa ka perfituar deri me tani nga shitjet kete sezon dhe ja sa i duhen ende per FPF
Inter Club Staff

Sajti i njohur i ekonomise ne futboll, Calcioefinanza.it, ka vene pikat mbi ‘i’ per sa i perket vleres se lojtareve te Interit ne bilanc dhe ne prag te plusvalencave per tu arritur deri ne daten 30 qershor. 

Nga te dhenat, duket se deri me tani Interi ka perfituar goxha para deri me tani, por do i duhen edhe shume te tjera deri ne fund te muajit te pare te veres.

Ja cfare shkruhet nga Calcioefinanza.it:

“Kete vit Interi ka perfituar 3 milione euro plusvalence nga Stevan Jovetic tek Monaco dhe Gary Medel tek Besiktas si dhe nga shitja e Dodo nga ana e Sampdorias sepse ka pasur nje perqindje te vogel per zikalterit.”

“Nga UEFA quhet plusvalence edhe shifra qe do te perfitohet nga Jeison Murillo tek Valencia per rreth 6 milione euro: per FPF huazimet me detyrim blerje quhen menjehere shitje qe ne momentin e pare ne bilanc.”

“Keshtu, totali eshte 17 milione euro deri me tani sepse shifrave me lart i shtohet edhe nje 8 milione euro tjeter nga shitja e mundshme e Geoffrey Kondogbia.”

“Per ta rritur akoma me shume, pervec te rinjve qe do te shiten nga Primavera, ne listen e largimeve eshte edhe Yuto Nagatomo dhe Davide Santon.”

Nderkohe, eshte shume e veshtire te realizohet nje shitje e Joao Mario (qe ka nje peshe 28,5 milione euro ne bilanc) si dhe Gabriel Barbosa (21 milione euro) apo lojtare qe kane ardhur nga merkato e fundit si Dalbert dhe qe nuk jane ne planet e tranjerit.

Nderkohe, shitje te rendesishme qe do benin Interin te fitonte shume per FPF jane: Marcelo Brozovic (ne bilanc vlen 3,3), Mauro Icardi (3,7 milione euro) dhe Samir Handanovic (1,2).

Nderkohe shifra me te vogla do te perfitonte Interi nese do te shiste Antonio Candreva (11), Ivan Perisic (9,4) apo Eder (6,6).

Kujtojme qe plusvalenca llogaritet keshtu: shuma qe eshte blere lojtari pjestohet me kohezgjatjen e kontrates se tij. Me pas, shifra qe mbetet i zbritet shifres se shitjes dhe shuma qe mbetet, quhet plusvalence.

Per shembull, nese nje lojtar blihet 20 milione euro dhe kohezgjatja kontrates me klubin eshte 5 vjecare, amortizimi i tij ne vit do te ishte 20/5 = 4 milion euro ne vit.

Kjo eshte pak a shume plusvalenca ne futboll me fjale te thjeshta.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.