Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 21, 2020

Scroll to top

Top

285 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Cfare duhet te beje Interi per te dale e pademtuar nga Wembley?

Cfare duhet te beje Interi per te dale e pademtuar nga Wembley?
Ardis
  • On 28/11/2018, 14:47

Ka pritshmeri te medha ne shtepine zikalter per ndeshjen kunder Tottenham qe mund te pengoje kalimin e turnit me nje ndeshje perpara.

Do te jete nje ndeshje e komplikuar qe Inter-i duhet te perballet ne menyren me te mire te mundshme, kunder nje kundershtari qe eshte ne forme, te gatshem te hakmerren per ndeshjen e pare qe u fituar nga zikaltrit me rezultatin 2-1.

“20 minutat e para do te jene historia e ndeshjes. Te pengosh anglezet te drogohen nga euforia; te kesh nje perqendrim te eger duke filluar qe nga tuneli i dhomave te zhveshjeve. Modeli i referimit mund te jete nje Inter londinez te tripletes qe shpartalloi Chelsea-n: perfekt ne shpirtin e lojes dhe ne taktike”.

Keshtu ne kete menyre Gazzetta dello Sport ka nenvizuar kete fakt, qe me pas shton disa statistika te Icardi-t dhe Kane perballe njeri – tjetrit: “Lojtari anglez 9 goditje nga 11 ne kete Champions League i cuar ne drejtim te portes, 82%. Icardi, qe humbet pak, ka 55%. Nje perqindje me e realizueshme nga anglezi: 36% (4 gola), Icardi 27% (3 gola)”.

SULMI DHE MBROJTJA – Do te jete shume e rendesishme te limitojne ne maksimum gabimet ne fazen e kontrollit te topit ose ndryshe te evitosh ti japesh mundesine Spurs-ave qe dine te godasin nga distanca.

Inter-i duhet te rrise kontrollin e topit dhe i duhet te mbuloje zonen qendrore, ne kete menyre bllokon manovren angleze qe ne mbrojtje, pesojne gjithmone: 9 gola te pesuara ne 4 ndeshje eshte nje statistike qe nuk duhet nenvleresuar dhe qe i jep besim Icardi-t me shoke.

“Kujdes ndaj Eriksen dhe Alli te cilet do te nderlidhen ne sulm, terzini-t Aurier dhe Davies do te sulmojne nga larg. Ja ku eshte rasti. Mbrapa shpatullave te tyre, Politano dhe Perisic do te gjejne hapesira per te kundersulmuar”.

“Nese kroati do te luaje ashtu sic luajti me kombetaren, mund te behet Eto’o qe plagosi Chelsea-n. Me pas opsioni qendror Nainggolan. Ninja ka ne kembet e tij 30 metra vrap, nga i cili mediano Dier mund te vuaje goxha. Vitin e kaluar arriti ta realizoje Dybala dhe Juventus-i i mposhti Spurs-at pikerisht fale nje kalimi ne qender”, thekson Gazzetta dello Sport.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.