Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

894 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

CHAMPIONS LEAGUE 2020-21: Ja kur hidhet shorti dhe rregullat e reja! UEFA lejon te perdoren edhe 5 zevendesimet!

CHAMPIONS LEAGUE 2020-21: Ja kur hidhet shorti dhe rregullat e reja! UEFA lejon te perdoren edhe 5 zevendesimet!
Inter Club Staff

Champions League 2020/21 eshte shume afer dhe Interi po pergatitet qe te marre vesh kundershtaret e radhes.

Te enjten, ne daten 1 tetor, ne Gjeneve, ne oren 17:00 do te hidhet shorti per fazen e grupeve.

Nderkohe, keto jane te gjitha detajet per sa i perket klubit zikalter ne nje komunikate qe eshte bere nga vete Interi:

KU MUND TA SHOHIM SHORTIN: INTER.IT DHE NE RRJETET SOCIALE ZIKALTER

Do e ndjekim se bashku: te Inter.it, ne aplikacionin zyrtar zikalter dhe ne cdo kanal social ne kohe reale direkt nga Gjeneva.

Shorti do te jete i transmetuar live ne Inter TV dhe streaming live ne kanalin tone te YouTube, shkruan klubi zikalter.

32 SKUADRAT DHE FORMULA E KETIJ SEZONI

Do te jene 32 skuadrat qe do te marrin pjese ne edicionin 2020-2021 te Champipns League: 26 prej tyre jane kualifikuar ne menyre direkte, ndersa gjashte te fundit  do te dalin te merkuren ne darke nga turi i fundit kualifikues.

Do te rikthehet formula klasike e Champions League: ne grupe do te perballen ne shtepi dhe ne transferte dhe me pas, nga 1/16 do te rikthehen edhe garat vajtje-ardhje.

Keto jane 26 klubet e kualifikuara deri me tani:

ESP (4): Real Madrid, Barcellona, Atlético Madrid, Siviglia

ENG (4): Liverpool, Manchester City, Manchester United, Chelsea

ITA (4): Juventus, Inter, Atalanta, Lazio

GER (4): Bayern Monaco, Borussia Dortmund, Lipsia, Borussia Mönchengladbach

FRA (3): Paris Saint-Germain, Marsiglia, Rennes

RUS (2): Zenit, Lokomotiv Mosca

POR (1): Porto

BEL (1): Club Brugge

UKR (1): Shakhtar Donetsk

TUR (1): İstanbul Başakşehir

NED (1): Ajax

Playoff Champions League

Salisburgo-Maccabi Tel Aviv (2-1)

Midtjylland-Slavia Praga (0-0)

Paok-Krasnodar (1-2)

Dinamo Kiev-Gent (2-1)

Ferencvaros-Molde FK (3-3)

Omonia-Olimpiacos (0-2)

RREGULLAT E SHORTIT

32 skuadrat do te ndahen si gjithmone ne kater grupe. Ne grupin numer 1 do te jene fituesit e Champions, Europa League (Bayern Munich dhe Sevilla) si dhe gjashte kampionet e gjashte kampionateve me koeficentin me te larte.

Nga fasha e dyte nderkohe deri te e katerta, klubet do te klasifikohen sipas koeficentit (klasifikimi europian) ne ranking UEFA.

Cdo grup do te jete i perbere nga nje skuader nga i njejti vend dhe nuk do te lejohen dy klube te te njejtit shtet ne nje grup.

Shorti do te vendose edhe ndeshjet e grupeve te Uefa Champions League por edhe te UEFA Youth League.

CHAMPIONS LEAGUE: VAZOT E NDARA 

VAZO 1

Bayern Monaco (GER), detentrice UEFA Champions League

Siviglia (ESP), detentrice UEFA Europa League

Real Madrid (ESP)

Liverpool (ENG)

Juventus (ITA)

Paris Saint-Germain (FRA)

Zenit (RUS)

Porto (POR)

VAZO 2

Barcellona (ESP) coefficiente 128.000

Atlético Madrid (ESP) 127.000

Manchester City (ENG) 116.000

Manchester United (ENG) 100.000

Shakhtar Donetsk (UKR) 85.000

Borussia Dortmund (GER) 85.000

Chelsea (ENG) 83.000

Ajax (NED) 69.500

VAZO 3

Lipsia (GER) 49.000

Inter (ITA) 44.000

Lazio (ITA) 41.000

Atalanta (ITA) 35.500

fituesi i Dinamo Kiev-Gent

VAZO 3 ose 4

Lokomotiv Mosca (RUS) 33.000

Marsiglia (FRA) 31.000

Club Brugge (BEL) 28.500

fituesi i Salisburgo-Maccabi Tel Aviv

fituesi i Olympiacos-Omonia

fituesi i Krasnodar-PAOK

VAZO 4

Borussia Mönchengladbach (GER) 26.000

İstanbul Başakşehir (TUR) 21.500

Rennes (FRA) 14.000

fituesi i Slavia Praga-Midtjylland

fituesi i Molde FK-Ferencváros

DATAT E NDESHJEVE

Fase a gironi

Java e pare: 20/10/2020–21/10/2020

Java e dyte: 27/10/2020–28/10/2020

Java e trete: 03/11/2020–04/11/2020

Java e katert: 24/11/2020–25/11/2020

Java e peste: 01/12/2020–02/12/2020

Java e gjashte: 08/12/2020–09/12/2020

Faza me eleminim direkt

1/8: 16-17-23-24 shkurt; 9-10-16-17 mars

1/4: 6-7 prill; 13-14 prill

Gjysmefinalet: 27-28 prill; 4-5 maj

Finale: 29/05/2021, stadiumi Olimpico Atatürk, Istanbul

Finalja do te luhet ne Stamboll, ne stadiumin Olimpik Ataturk qe duhej te priste te luhej finalen e vjetshme 2020. 

Shen Peterburgu qe ishte parashikuar per te pritur finalen e 2021, do te prese finalen ne 2022.

Datat e shortit per 1/8 e finaleve: 14/12/2020

Datat e shortit per 1/4 e finaleve, gjysmefinalet dhe finalen: 19/03/2021

RREGULLI: RIKTHEHEN PESE ZEVENDESIMET

Komiteti ekzekutiv i UEFA ka vendosur qe do mund te perdoren pese zevendesime gjate ndeshjeve (maksimumi ne tre momente te ndryshme te ndeshjes, dhe ketu nuk perfshihen zevendesimet gjate pushimit te pjeses se pare dhe te dyte).

Si pasoje, numri i lojtareve ne liste do te rritet ne 23.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.