Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 4, 2022

Scroll to top

Top

249 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Champions, UEFA paguan 284 milione euro per klubet ne europe: “Klubi qe ka marre me shume ne Itali eshte…”

Champions, UEFA paguan 284 milione euro per klubet ne europe: “Klubi qe ka marre me shume ne Itali eshte…”
Inter Club Staff

Ne pritje te ndeshjeve te fundit te fazes se grupeve dhe te fazes me eleminim direkt, UEFA ka paguar ne kasat e klubeve shifrat e pjeemarrjes ne Champions League 2021-22.

Ne total, jane rreth 284,55 milione euro. Nga keto, plot 35,86 milione euro kane shkuar per klubet italiane.

Pra, per Inter, Milan, Atalanta dhe Juventusin. Sipas asaj qe tregon Calcio e Finanza, Interi eshte skuadra qe ka fituar me shume se cdo skuader tjeter.

“Interi eshte e para sepse duke qene se eshte Kampione e Italise per sezonin 2020-2021, nga market pool ka marre direkt 8 milione euro.”

“Ketyre i ka shtuar edhe 3 milione euro per rezultate. E dyta eshte Juventusi, qe ka marre me pak nga te gjithe nga market pool, rreth 2 milione euro.”

“Por gjithesesi, ata e kane kompesuar me bonusin e rezultateve nga te cilat kane marre rreth 8,4 milione euro.”

“E treta eshte Atalanta, qe ka fituar 4 milione euro ne total nga market poo dhe shifren e njejte si Interi nga bonuset e rezultateve.”

“Nderkohe, Milani ka fituar vetem 6 milione euro nga market pool por asnje bonus per rezultatet duke qene se ka humbur tre ndeshjet e para te grupit”, shkruan Calcio e Finanza.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.