Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 28, 2020

Scroll to top

Top

865 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Conte ka vendosur: ja formacioni me te cilin Interi do e rifilloje Serie A

Conte ka vendosur: ja formacioni me te cilin Interi do e rifilloje Serie A
Inter Club Staff

Gati ‘metoda e re’ Conte. Ndalesa per shkak te pandemise ka ndryshuar zakonet e tranjerit te Interit.

Keshtu shpjegon sot La Gazzetta dello Sport ne numrin e saj te perditshem ku flet per Conten dhe skemen qe ai pritet te perdore sapo te rinise kampionatin.

“Tranjeri zikalter po shpreson per nje nisje te madhe. Kjo eshte nje marke e teknikut nga Lecce qe njihet tashme per nisjet e forta ne kampionat.”

“Ne Appiano, palestra eshte transferuar ne ambjent te hapur. Nderkohe, stervitjet e tjera behen ne fushen e lojes.”

“Por mbi te gjitha, Conte po drejton stervitjet e grupit prej 3 ditesh radhazi dhe i ka ndare djemte ne dy grupe.”

“Eshte modaliteti i zgjedhur per pjesen taktike: Conte po perdor shume videot ne kete periudhe per tu rikthyer tek koncepte te lene rruges ne mars kur u ndal gjithcka.”

“Gjate dites ka shume takime per video dhe skuadra stervitet me pas ne nje grup te vetem per te vene ne praktike ato qe mesohen ne teorine televizive.”

Por Interi eshte rikthyer te punoje me ritme shume te larta: “Conte ka shtypur shume gazin ne kete periudhe per te rikthyer skuadren ne forme sa me shpejt.”

“Skuadra ka bere pak a shume nje pergatitje te ngjashme me ate te veres: pothuajse konceptet kane qene ato. Tani eshte kaluar tek faza taktike me shume.”

“Po formacioni, kush do te jete? Natyrisht gjithcka do te rifilloje me 3-5-2. Keshtu jane gjerat sot per sot.”

“Lojtaret titullar ne kete moment shihen: Handanovic, Skriniar, De Vrij, Bastoni, Candreva, Young, Brozovic, Barella, Sensi (ose Eriksen), Lukaku dhe Lautaro Martinez.”

“Edhe pse Eriksen po punon shume fort, Conte mund te mendoje qe ta filloje ta perdore titullar pas 2-3 ndeshjeve te para sepse nuk deshiron te rrezikoje menjehere.”

“Por Eriksen eshte pare mire nga ana fizike, sepse kur erdhi ishte pak me vone se shoket e skuadres, por kjo diference u zhduk per shkak te ndaleses.”

“Tani ai fizikisht eshte njejte me shoket e repartit dhe nuk ka asnje disavantzh. Te vetmet pikepyetje kane te bejne me pozicionin e tij taktik ne fushe.”

“Ne javet e kaluara eshte perfolur edhe per nje ndryshim te skemes nga ana e Antonio Contes, por kohet e fundit keto zera jane shuar dalengadale.”

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.