Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

1,657 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Conte shume i ashper: “Jam une fajtori kryesor, me falni. Mund t’ju them se nuk eshte ky futbolli per te cilin stervitemi.”

Conte shume i ashper: “Jam une fajtori kryesor, me falni. Mund t’ju them se nuk eshte ky futbolli per te cilin stervitemi.”
Inter Club Staff

Nje barazim qe nuk pritej nga askush ai i Interit ndaj Slavias se Prages. 

Antonio Conte komenton keshtu ne Sky Sport 90 minutat ne Meazza ku skuadra e tij luajti shume keq ne fushen e lojes.

“Me siguri ata kane luajtur ne menyre europiane, duke na sulmuar me intensitet. Ne nuk ishim te zotet te gjenim zgjidhje per kete. Ne ndeshje te tjera kemi gjetur skuadra qe na kane pritur por ata jo, na kane sulmuar.”

“I pari pergjegjes per kete qe ndodhi sot, jam une. Eshte faji im. Nuk jam aspak i kenaqur me paraqitjen. Zgjedhjet e mia nuk kane qene ne lartesine e duhur sepse ndeshja qe donim te luanim ishte e ndryshme nga ajo qe u zhvillua.”

“Djemte duhet te lihen te qete sepse mund te beim me shume me zgjedhje te tjera. Nuk eshte ky futbolli per te cilen stervitemi. Duhet te permiresohemi nga niveli i personalitetit kur kemi veshtiresi. Dhe kur flas per nje proces rritje, keto situata mund edhe te ndodhin.”

A mund te kete edhe nje arsye fizike pas nje paraqitje kaq te keqe?

“Jo, po flasim per asgje ketu. Perkundrazi. Sot duhet te vraponim me shume se ata por na kane mundur ne gjithcka: intensitet, ishin me te keqinj ne nderhyrje, ne topa te diskutushem.”

“Ne nuk kemi treguar asgje nga ideja jone e lojes. Por kjo ben pjese ne procesin e rritjes. Ju mendoni se erdha une dhe me nje prekje rregullova gjithcka.”

“Ka shume per te punuar. Niveli eshte i larte dhe duhet te rritemi akoma. E perseris ama: fajtori i pare jam une, jo futbolli yne.”

A mund te tregoje dicka ky barazim ne prag te derbit?

“Nese tregon dicka apo jo, nuk e di, por ky eshte nje proces rritje qe duhet respektuar. Kur them qe te mos merremi perdore nga entuziazmi, them pikerisht kete.”

“Brenda ne skuader ka djem si Lazaro qe nuk kane luajtur kurre dhe ju desh qe te luanin sot ne nje moment te veshtire te lojes ku skuadra po vuante.”

“Ashtu si te gjithe, edhe Sensi, edhe te tjeret sot kane qene ne veshtiresi. Kane dhene maksimumin ama prandaj i marr une te gjitha pergjegjesite. Une jam ketu qe ti bej te permiresohen, jo per ndeshje si keto.”

Lukaku?

“Jo, nuk flas per individet. Sot jo. Sot kemi qene te gjithe poshte mesatares dhe une kam qene i pari ne kete liste. Perkundrazi, jam treguar me ‘gomari’, per te ndenjur me nje kembe tek cepi i dhomes.”

A mund te niseshin me shume topa te gjate pasi u pane veshtiresite ne ndertimin e lojes me topin tokas?

“Ne me topa te gjate stervitemi, por e bejme kete gje per te ndertuar lojen jo per ti nisur nga portieri. Une e urrej ti shoh djemte te nisin top te gjate dhe te vrapojme pas tij, por sot e kemi bere. Por nuk ishte plani yne, e vendosem rruges.”

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.