Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

684 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Corriere – E pabesueshme por ja shifra qe ka investuar qe nga 2016 deri me sot Suning tek Interi

Corriere – E pabesueshme por ja shifra qe ka investuar qe nga 2016 deri me sot Suning tek Interi
Inter Club Staff

Vetem kur e mendon habitesh dhe thua si ka mundesi kaq shume por nese kthen koken prapa dhe shikon Interin ne 2015 dhe e krahason me Interin ne 2019 thua me vete: “po, ka mundesi vertete”. 

Sipas llogarive te sotme te Corriere dello Sport (qe do i shpjegojme ketu me detaje), shifra e shpenzuar nga Suning tek Interi qe nga qershorit 2016 eshte me shume se 1 miliard euro.

Kjo gje eshte nenvizuar nga e perditshmja italiane nje dite pas zyrtarizimit te Lukaku, blerja me e shtrenjte e historise se Suning tek Interi por edhe e Interit vete.

Po si ka mundesi? Le te futemi komplet ne detaje dhe te kuptojme se kur jane shpenzuar kaq shume para tek Interi dhe per cfare:

<blockquote class=”twitter-tweet”><p lang=”et” dir=”ltr”>Keto jane dhuratat e anetaresimit ne Inter Club kete sezon! ?⚫️?<br><br>Nuk jeni anetaresuar akoma tek InterClubAlbania? Na shkruani ne +355695651111 ne WhatsApp! ☎️ <a href=”https://t.co/xFl7BWADzi”>pic.twitter.com/xFl7BWADzi</a></p>&mdash; Inter Club Albania (@InterClubAlb) <a href=”https://twitter.com/InterClubAlb/status/1159496947964796930?ref_src=twsrc%5Etfw”>August 8, 2019</a></blockquote> <script async src=”https://platform.twitter.com/widgets.js” charset=”utf-8″></script>

“Shifra e madhe e Suning eshte paguar si fillim ne pranvere-veren e 2016 ku per te blere 68,55% te aksioneve te klubit, ndermjet rritjes se kapitalit (142 milione euro) dhe blerjeve te aksioneve te Erick Thohir (128), shpenzoi ne ate moment 270 milione euro.”

“Ketyre i shtohen ato qe kane ardhur nga aksioneret edhe si hua: 217 milione euro ne 2016-17 (180 ne momentin e blerjes se kuotave te maxhorances), 119 milione euro ne 2017-18 plus ato te 2018-19 qe do te behen me dije vetem ne tetor kur te dale ne pah bilanci i Interit.”

“Nje pjese e ketyre 336 milione euro hua per Interin (105 per te qene preciz) jane kthyer ne kapital nga Suning tek klubi zikalter dhe kjo gje pritet te ndodhe edhe me pjesen tjeter te huase.”

Pastaj vjen kapitulli i borxheve: Suning ka marre dhe ka rifinancuar borxhin e Interit qe ne momentin e blerjes nga ana e tyre, klubi zikalter e kishte 300 milione.

Po sponsorizimet? Direkt nga Suning ne trevjecarin e pare kane ardhur me shume se 115 milione (por shifra eshte shume me e larte dhe do te njihet me siguri pas disa muajsh kur te dale buxheti) fale naming rights te Pinetines dhe Qendres Fachetti si dhe markes Leoncino mbi veshjet e skuadres se pare.

Por indirekt nga familja Zhang ka ardhur edhe ndikimi per tu futur ne nje treg si ai kinez qe eshte disa miliardesh dhe fale mardhenieve qe kompania me Nanjing ka me kompanite e medha kineze dhe klientet e saj atje, pritet qe ky treg per Interin te jete nje miniere ari.

Nga atje kane ardhur partnershipe shume te rendesishme qe i kane garantuar klubit nje shume teper te madhe tek te ardhurat e saj. Edhe keto pritet te publikohen ne tetor.

Tani Interi sapo ka kaluar me sukses bilancin e 2018-2019 me 400 milione euro te ardhura duke perfshire edhe plusvalencat.

Kur erdhi Suning, mori ne dore nje Inter me nje bilanc me minus 140,4 milione euro. 

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.