Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

2,249 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Corriere – Ja 4 shtylla e Mazzarrinter

Corriere – Ja 4 shtylla e Mazzarrinter
Ardis
  • On 28/09/2013, 11:38

Mazzarrinter godet serish. Mund Fiorentinen dhe pozicionihet mbrapa shpatullave te Romes. Corriere dello Sport e permbledh ne 4 pika kryesore arsyet e shperthimit.

ZAKONET – Gjeja e pare qe Mazzarri  ben mbas cdo ndeshje eshte qe kerkon dvd e ndeshjes, qe me pas e studion deri ne agim. Sebashku me Frustalupi, i analizojne te gjitha fazet e lojes deri sa te lodhen. Disa ore gjume dhe ne diten tjeter tashme eshte ne kembe me ide te qarta.

NUHATJA – Mazzarri ka sjelle rregull dhe organizim ne Appiano. Me kete recete, kane rilindur edhe Alvarez dhe jonathan, ekszaktesisht sic ishin Mesto dhe Modesto te Reggina, protti dhe Lucarelli te Livorno. Dhe jo vetem: Amoruso, Bianchi, Bellucci, Pazzini, Cassano, Cavani: te gjithe futbollistet kane shperthyer fale kures se WM.

FILOZOFIA – Leksion mbas leksioni, gjate javes pak perpara ndeshjes. Dora e Mazzarrit eshte e dukshme ne nivel taktik sepse idete jane te qarta, levizjet, jane te ngulitura ne perfeksion. Me pak fjale: asnje mrekulli, e gjitha fryt i punes.

SHENJAT GJATE LOJES – Mazzarri ndiqet perhere, merr ne dore situaten ne dhomen e zhveshjeve. Pastaj eshte shenja e xhaketes qe e heq gjate ndeshjes. Ky eshte nje sinjal i shpagimit: do te thote qe eshte i zemeruar, qe duhet te vrapohet me shume. Pothuajse si Hulk-u kur nervozohet i gris te gjitha veshjet dhe transformohet. Mazzarri ndikon shume ne ndeshje, ndihet ne fushe: eshte brenda lojes.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.