Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | September 30, 2022

Scroll to top

Top

846 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Corriere zbulon: “Arturo Vidal ka fituar edhe me Interin: ai ka kerkuar qe ne kontrate te kete edhe nje opsion…”

Corriere zbulon: “Arturo Vidal ka fituar edhe me Interin: ai ka kerkuar qe ne kontrate te kete edhe nje opsion…”
Inter Club Staff

Arturo Vidal do te jete nje lojtar i Interit dhe per kete nuk ka me asnje dyshim. 

Te gjitha mediat kane dite qe thone “eshte ceshtje oresh”, por ne te vertete, po del qe ka qene ceshtje ditesh.

Jo per faj te Vidal, apo te Interi. Thjesht kjo merkato e ketij sezoni eshte e cuditshme ne menyren se si po funksionojne gjerat.

Tashme Vidal eshte ndare perfundimisht nga Barcelona dhe po pret thjesht te transferohet ne Itali, te zhvilloje vizitat mjekesore dhe te nise stervitjet nen urdhrat e Contes. Cfare mungon?

Ajo qe te gjithe e dime: mungon qe Interi te beje nje shitje, me shume mundesi Diego Godin tek Cagliari.

Por me sa duket, sipas Corriere dello Sport, Vidal ka arritur edhe nje ‘fitore te vogel’ me drejtuesit e Interit per sa i perket kontrates.

Ai kishte nje kontrate me Barcelonen deri ne 2021, por kontrata qe i ofronte Interi ishte dy vjecare, pra deri ne 2022.

Ai fillimisht ka kerkuar nje kontrate tre vjecare, por Interi nuk ka qene dakort duke pare moshen e tij.

Pas disa negociatash, eshte arritur nje vije e mesme ku ne nje fare menyre, ka peshuar deshira e Vidal.

Kiliani do te vije tek Interi me nje kontrate dy vjecare dhe me opsion 1 vit: Interi do mund ti zgjase kontraten ne cdo moment, por nderkohe, kontrata do te zgjatet automatikisht ne rast se Vidal luan nje numer te caktuar ndeshjesh ne sezonin e dyte.

Pra, nese ai do te jete nje protagonist, do ta fitoje ne fushe rinovimin automatik.

Sa para do te perfitoje Vidal nga kjo kontrate? Ne nje sezon te vetem, ai do te marre 6 milion euro per nje total 12 milione euro ne dy sezone.

Po kaq parashikohet edhe rroga ne sezonin e trete ne rast rinovimi.

Kete gje e tregon e perditshmja italiane qe shpjegon gjithashtu se ne Pinetina, kiliani do te gjeje nje si Nainggolan qe do te largohet vetem nese vjen ndonje oferte e rendesishme.

Keshtu, ata te dy do mund te luajne bashke dhe Interi do te kete dy lojtare te forte dhe te ngjashem duke dueluar me njeri-tjetrin se kush do te jete titullar: kjo gje vetem mund ta ndihmoje Interin, sepse konkurenca te ndihmon te rritesh.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.