Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

1,084 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Data e re e Derbyt: Dy jane alternativat e vetme! Shume shpejt pritet vendimi i federates…

Data e re e Derbyt: Dy jane alternativat e vetme! Shume shpejt pritet vendimi i federates…
Inter Club Staff

Humbja e jetes se Davide Astori, kapitenit te Fiorentines sot ne menyre tragjike nderkohe qe ai ishte ne gjum ne hotelin ku skuadra po bente grumbullimin, ka sjelle anullimin e te gjitha ndeshjeve te Serie A qe ishin ne program per tu luajtur diten e sotme.

Por tashme, problemi me i madh eshte te gjendet nje date adapte per te luajtur keto ndeshje ku ne mes tyre, eshte edhe derby i shumepritur Milan-Inter.

Problemet me te medha lindin nga kalendari i ngjeshur i Serie A, kombetareve dhe impenjimeve ne Europe te Milanit kur perpara eshte edhe Boterori.

Presidenti i CONI, komisari i Kategorise se Pare, Giovanni Malago ka formuluar dy hipoteza per sa i perket rekuperimit te ndeshjeve te vlefshme per javen e 27 te Serie A te cilat jane shtyre pikerisht prej lajmit tragjik te humbjes se jetes se Davide Astori.

Zgjidhja me e mundshme duket se eshte qe te gjitha keto ndeshje te luhen ne mesjave, ne daten 09 Maj, dite ne te cilen ishte parashikuar finalja e Kupes se Italise, Milan-Juventus, qe ne kete pike do te shtyhej keshtu pertej dates 20 Maj, dite ne te cilen do te luhet java e fundit e Serie A.

Ne alternative, ndeshjet e shtyra mund te luhen ne daten 14 Mars, por Sampdoria Atalanta dhe derby ndermjet Milanit dhe Interit perseri do te shtyheshin ne daten 9 maj edhe ne kete rast, sepse Atalanta do te rekuperoje ndeshjen me Juventusin ne kete date pikerisht ne 14 mars dhe Milani mund ti kete te gjitha datat e zena ne prag te Europa League.

Nje vendim me shume mundesi do te meret neser gjate mbledhjes se Lega Serie A qe do te zhvillohet neser: nderkohe, duket gjithmone e me e sigurt qe derby do te luhet ne 09 maj, dhe qe per pasoje, finalja e Kupes se Italise do te shtyhet per pas perfundimit te kampionatit.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.