Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | September 27, 2020

Scroll to top

Top

970 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

De Boer sulmon perseri Interin: “Kur isha atje doja te perjashtoja dike, por nuk me la…”

De Boer sulmon perseri Interin: “Kur isha atje doja te perjashtoja dike, por nuk me la…”
Inter Club Staff

Kane qene shume te shpeshta heret kohet e fundit kur Frank De Boer jep nje interviste dhe me patjeter flet edhe per kohen e tij tek Interi. 

Ai ne nje fare menyre deshiron te tregoje gjithmone se nuk ishte faji i tij per ate deshtim tek Interi dhe mbase prej kesaj shtyhet te flase gjithmone keq per ish skuadren e tij.

I intervistuar diten e sotme per gazeten hollandeze Algemeen Dagblad, ish-tranjeri i Interit, Frank de Boer i cili tashme eshte tranjer i Atlanta United ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes, eshte kthyer pas ne kohe kur drejtonte Interin dhe ka treguar dicka qe sipas tij nuk ka qene pozitive.

Keto kane qene fjalet e tij per te perditshmen hollandeze: 

“Une doja te nderroja komplet strukturen dhe kulturen e Interit. Klubi nuk kishte fituar asgje per shume kohe ne momentin qe mberrita une, prandaj.”

“Une pa dashje arrita te futesha ne kete boten per te ndryshuar cdo gje nderkohe qe une isha mesuar te punoja vetem me lojtaret. E pashe si te nevojshme nje moment ta beja kete gje.”

“Por sa keq qe kisha te beja me nje grup te kalbur por edhe me nje klub qe nuk me mbeshteti. Kur isha aty doja te perjashtoja disa lojtare, por kurre nuk u lejova per kete gje nga klubi.”

“Mbase kete gje duhet ta kerkoja per nje kohe me te gjate. Nese do nje ndryshim, duhet qe te jesh i vendosur ne ato qe kerkon. Duhet te nisesh ndryshimin menjehere. Mbase kam gabuar te pjesa ku kerkova te jem shoku i te gjitheve.”

“Tek Interi nje drejtues me tha qe nuk do te isha per shume kohe tranjer i Interit nese nuk do te aktivizoja nje lojtar te Interit qe zikalterit kishin paguar shume per te. Kjo eshte influenca qe ata kane atje qe per fat te mire nuk e kam ketu. Jam i lumtur qe nuk vuaj per kete gjen e Amerike.”

Por ka disa pasaktesi historike ne kete qe thote De Boer: ishte pikerisht ai qe beri qe Interi te bente nje figure shume te keqe me Caner Erkin. Turku erdhi me parameter 0 nga Turqia duke zene edhe nje vend ekstrakomunitari, por ai pa luajtur asnje ndeshje dhe i sapotransferuar nuk u lejua te ishte pjese e skuadres duke u shitur keshtu ne Turqi dhe duke bere Interin te humbiste nje vend ekstrakomunitari ate sezon ne skuader per hic gje.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.