Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 4, 2022

Scroll to top

Top

870 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

De Vrij del hapur: “Ja kush eshte ndryshimi i Contes me Inzaghin. Duhet pranuar qe Conte ka hedhur…”

De Vrij del hapur: “Ja kush eshte ndryshimi i Contes me Inzaghin. Duhet pranuar qe Conte ka hedhur…”
Inter Club Staff

“Ku kam mesuar ti bie pianos? Me pelqente prej shume kohesh dhe ideja per ta mesuar me ka ardhur ne mendje gjate lockdown, duke qene se kisha shume kohe te lire. Kam bere gjithcka vete…”

Keshtu e nis intervisten e tij per DAZN, Stefan De Vrij.

Cfare muzike degjon?

“Jam rritur me muziken rock dhe indie-rock fale prinderve te mi qe kur ishim me pushime vinin diskun e Pearl Jam, Nirvana, Dire Straits. Pastaj vellai im me ka shtyre te degjoj muzike klasike dhe aty jam goditur vertete. Pasioni per pianon ka lindur keshut.”

Per kulturen hollandeze, bicikleta eshte dicka shume e rendesishme…

“Une beja gjithcka me biciklete. Jam rritur ne nje fshat teper te vogel me me pak se 5 mije banore dhe te gjithe perdornin biciklete.”

“Shkoja ne shkolle me bici, per te luajtur futboll, ne dyqan, kudo. Edhe kur luaja te Feynoord, ku kam debutuar 17 vjec.”

“Ndodhte te shkoje ne stadium ose me metro ose me biciklete. Mbase tifozet ndonjehere me pyesnin: nuk do te luash sot? E une i pergjigjesha: ‘Atje po shkoj…’ duke qeshur.”

Nese post-impresionizmi hollandez do te ishte 3-5-2, kush do te ishte Conte dhe kush Inzaghi ndermjet Van Gogh qe ka qene fantazues dhe Mondrian, qe eshte me linar dhe i rregullt?

“Conte eshte me shume Mondrian dhe Inzaghi eshtem e shume Van Gogh. Jane dy tranjere qe kane pasur te drejte sepse kane fituar.”

“Me Inzaghin kam punuar te Lazio, Conte ka nje karriere te rendesishme dhe ka fituar gjithmone. Kur punon me te e kupton pse.”

“Mbrojtesit tane te trete shkojne ne sulm, me Conten kemi fituar Scudetton pas shume kohesh dhe tani shihet. Kur Inzaghi ka nisur sezonin ishte baza, duhet pranuar kjo dhe Simone po ben nje pune shume te madhe.”

Eshte e vertete qe eshte me e lehte te besh qendrorin ne nje mbrojtje me tre?

“Per mua jo. Duket sikur je me i mbuluar, por duhet shume komunikim. a nje linje me tre ose me pese dhe duhet ta thyesh shpesh per te dale perpara. Ne flasim me njeri-tjetrin ne fushe kush do dale sipas rastit.”

Hollandishtja eshte e veshtire: thuhet ‘De Frai” apo “De Vrai”?

“De Frei. Te flasesh hollandisht eshte nje nga gjuhet me te veshtira ne bote.”

Brenda Interit, kush eshte familja jote?

“Dumfries, qe eshte hollandez. Qesh shume, pastaj ne fushe eshte nje luftetar. Djalosh simpatik. Pastaj shpesh dalim me Calhanoglu, Radu…”

Keshtu ne shtepine tende ka shume libra: cili eshte shkrimtari i preferuar?

“Stephen King, qe kur kam qene femije.”

Nese do te kishte pasur nje mbret te Interi, kush do te ishte?

“Do te thoja mister Inzaghi ose kapiten Handanovic.”

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.