Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

2,026 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Dhjete lojtaret e larguar, vetem nje ne nivele te larta: Thohir dhe viti zero, zgjedhja e duhur…

Dhjete lojtaret e larguar, vetem nje ne nivele te larta: Thohir dhe viti zero, zgjedhja e duhur…
Inter Club Staff

Ai i kesaj vere per Interin ishte viti zero i merkatos.

Ishin plot dhjete lojtare ne skadence kontrate, ku kishte futbolliste qe thjesht ju mbaronte kontrata ose huazimet: Javier Zanetti, Esteban Cambiasso, Diego Milito, Walter Samuel, Cristian Chivu, Rolando, Gabi Mudingayi, Wallace, McDonald Mariga dhe Luca Castellazzi.

Zgjedhja e Erick Thohir dhe e klubit per te larguar 10 lojtaret eshte vene disa here ne diskutim nga shume opinioniste dhe specialiste te futbollit ne fillimin e merkatos por ne fund te saj te gjithe kane ndryshuar mendim.

Zanetti dhe Chivu i kane thene lamtumire futbollit per motive te ndryshme dhe prespektiva te ndryshme: Njeri eshte bere zevendespresident i Interit ndersa tjetri ka nisur nje karriere si prokurator.

Nderkohe nga tete lojtaret e tjere, vetem Rolando eshte akoma ne nivele te larta te futbollit. Per kete duhet tja dije per nder edhe Interit sepse e promovoi sezonin qe shkoi, duke e aktivizuar ne futbollin qe vlen ne nje moment kur dukej se karriera e tij ishte ne renie te lire.

Milito eshte rikthyer tek Racing per te mbyllur ne nje menyre romantike karrieren te cilin e nisi atje, Cambiasso ka rrembyer kontraten e fundit si milioner por do te luftoje te mos bjere nga kategoria, Mariga dhe Mudingayi po kerkojne deshperimisht nje skuader ne Serie A dhe jane ende lojtare te lire, Samuel po luan tek Baseli, Castellazi tek Torino dhe Wallace eshte derguar nga Mourinho tek Vitesse.

Nje e dhene te bie direkt ne sy: Asnje ekip i madh nuk eshte hedhur ne sulm per asnje nga futbollistet e larte permendur. Sezoni i sapo filluar te jep nje siguri: Politiken e Interit, qe mesa duket per largimet eshte rruga e drejte dhe e sakte.

Suksesi per projektin e Thohir do te varet nga shume gjera, por tani per tani, largimet duken te goditura ndersa afrimet do te kene kohen e nevojshme per te treguar dicka te tille. Por per gjykimin e ketyre te fundit, do te kete kohe goxha kohe perpara.

Tifozet Interist kane zgjedhur: Jane nga ana e klubit dhe e Presidentit.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.