Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

586 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

E FUNDIT – FPF, shqetesim tek Interi: Uefa kerkon dokumenta shtese per sponsorat Kineze dhe Suning

E FUNDIT – FPF, shqetesim tek Interi: Uefa kerkon dokumenta shtese per sponsorat Kineze dhe Suning
Inter Club Staff

FPF per Interin duket se nuk do te marre kurre fund.

Nderkohe qe zikalterit po presin nje verdikt nga Uefa per Fair Play Financiar, ne klubin zikalter jane super te bindur se i kane respektuar te gjitha rregullat per sezonin 2016-17, me bilancin qe eshte vene ne rregull, pikerisht ashtu si e ka kerkuar UEFA.

Por ashtu si zbulohet nga Calcioefinanza.it,  organizmi me i larte i futbollit europian po vlereson me kujdesin me te madh nje aspekt, ate qe ka te beje me sponsorizimet e medha qe kane ardhur nga Kina.

Keto marreveshje perbejne 30% te se ardhurave te Interit ne total dhe kane nje vlere shume te larte ne krahasim me marreveshjet e tjera.

Ketu mund te nderhyje komisioni i FPF pas vlersimeve te duhura dhe mund edhe te ule vleren e tyre, duke cuar qe ato te llogariten me pak ne bilancin zikalter.

“Uefa ka dashur qe te shohe me kujdes marreveshjen e ‘naming rights’ ndermjet Interit dhe Suning per sa i perket qendrave sportive te Appiano Gentiles dhe Interellos (selia e sektorit te te rinjve), por pervec tyre edhe sponsorizimit te materialeve te stervitjes – lexohet tek Calcioefinanza.it -.”

“Per kete, ashtu si shpjegon edhe Corriere della Sera, ne ditet e kaluara Uefa ka kerkuar dokumenta shtese dhe specifik per te sqaruar raportet komerciale me Kinen: mbetet gjithesesi optimizem nga ana e Interit duke qene se ata jane te bindur se cdo gje eshte bere sipas rregullave.”

Ne realitet, ashtu si specifikon gjithmone CF, vleresimet e bera nga Octagon (shoqeri e konsulences sportive e marre ne pune nga UEFA per te bere nje rivleresim te kontratave te sponsorizimit te PSG), duket se dy kontratat me te medha te Interit me Suning, ato qe kane te bejne me “naming rights”, justifikojne shifrat e shprehura nga Interi ne bilanc.

“Kontrata per ‘naming rights’ ne Pinetina ka nje vlere prej 17,6 milione euro ne sezon (Interi fiton 16,5 milione euro), ndersa ajo qe ka te beje me co-branding ka qene nje vleresim ndermjet 27,3 dhe 37,6 milione euro (Interi ne 2016-17 ka fituar 25 milione euro.”

Calcio e Finanza perserit se Interi eshte e bindur qe bilanci i saj eshte ne rregull, por nje fare shqetesimi kerkesa e UEFA-s tek klubi zikalter e ka sjelle.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.