Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 4, 2022

Scroll to top

Top

873 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

E FUNDIT – Gjykata denon tifozet e Interit dhe klubin sepse ne ndeshjen Udinese-Inter…

E FUNDIT – Gjykata denon tifozet e Interit dhe klubin sepse ne ndeshjen Udinese-Inter…
Inter Club Staff

Kur flitet per tifozerite ne Itali dhe per denimet ndaj tyre, duket se perdoren gjithmone dy peshore te ndryshme. 

Ka ndodhur shpesh qe tifozet e Interit si ne shtepi (ne Meazza) dhe si ne transferte (si ne ndeshjen Udinese-Inter) te denohen per kore qe neper stadiumet italiane tashme jane bere te zakonshme.

Sipas ketij standarti, pas cdo ndeshje, Federata Italiane duhet te denoje cdo tifozeri te cdo klubi te Serie A, edhe pse nuk ndodh keshtu.

Edhe pas ndeshjes ndaj Juventusit ne Meazza ndodhi po e njejta gje.

Ne Juventus Stadium per shembull, jane degjuar madje edhe kore ku i eshte uruar vdekja nje lojtari, por masa nuk jane mare.

Gjithesesi te rikthehemi tek ndeshja Udinese-Inter, e luajtur te dielen ne oren 12:30 ne Dacia Arena.

Gjykata Sportive e Federates Italiane ka bere publike vendimet e saj pas javes se fundit te Serie A.

Keto jane te gjitha denimet e saj ne drejtim te klubeve, ku nder to, eshte edhe denimi ndaj Interit:

10.000 euro gjobe per Genoan, ku tifoze te ndryshem, kane hedhur ne drejtim te gjyqatareve dhe lojtareve kundershtare objekte te forta.

3.000 euro gjobe per Interin, ku tifozet e  saj, gjate pjeses se dyte, ne stadiumin e  Udineses, kane kenduar disa here kore ofenduese ne drejtim te zevendes tranjerit te skuaders kundershtare. (Interi rrezikon tashme nje ndeshje pa tifoze nese kjo gje behet e perseritur)

2.000 euro gjobe per Napolin per hedhjen e sendeve te forta ne fushe.

Por cfare kori kane kenduar tifozet e Interit ne Udine?

Zikalterit, ne fillimin e pjeses se dyte kane kenduar ne kor “Iuliano uomo di merda, uomo di merda” disa here, qe ne shqip do te thote “Iuliano, njeri m**i, njeri mu*i”.

E vecanta e ketij kori eshte se u bashkuan ne kete kor edhe shume tifoze te Udineses.

Ne fund te fundit, duke pare skuadren ku ka luajtur Iuliano, historine qe ai ka pas shpine dhe deklaratat e njepasnjeshme pas Calciopolit kori qe i eshte kenduar Iulianos ne pamje te pare duket nje kompliment.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.