Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

660 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

E FUNDIT – Man. City rrezikon bllokimin e merkatos per dy sezone! Nga ana tjeter UEFA per FPF…

E FUNDIT – Man. City rrezikon bllokimin e merkatos per dy sezone! Nga ana tjeter UEFA per FPF…
Inter Club Staff

Eshte nje jave shume e rendesishme kjo per Manchester City qe rrezikon nje denim te rende nga FIFA dhe UEFA por eshte nje jave shume e rendesishme per skuadra si Interi qe mundohen gjate gjithe kohes per te qene ne rregull me bilancet, sepse nga denimi i Cityt mund te percaktohen shume gjera.

FIFA eshte vetem njeri prej problemeve te Manchester City, sepse nga ana tjeter eshte edhe UEFA.

Sipas asaj qe shkruan “Telegraph”, klubi anglez mund te denohet nga FIFA me bllokim te merkatos per dy sesione (merkaton e veres dhe te dimrit te sezonit te ardhshem) per shkak te parregullsive ne blerjen e lojtarit te ri argjentinas Benjamin Garre qe shkoi tek Citiziens ne 2016.

Related image

Lojtari nenshkroi nje kontrate me Cityn vetem nje dite pasi mbushi 16 vjec por klubi i tij i vjeter, Velez, pretendon se kontratat ishin nenshkruar perpara se lojtari te mbushte gjashtembedhjete dhe se City ka thyer ligjet e futbollit boteror dhe ka nenshkruar kontrata me lojtare qe nuk kane mbushur moshen e lejuar.

Ne rastin me te keq, nese denohet City, atehere ata mund te blejne lojtare kete vere por do ti duhet te heqin dore nga dy sesionet e merkatos ne 2019.

Por nuk ndalen me kaq problemet e City.

Sipas asaj qe tregojne mediat angleze, City pervec nje denimi nga FIFA ne merkato, mund te marre nje denim nga UEFA per shkak te Fair Play Financiar.

Po kete jave, do te kete nje takim me drejtuesit me te larte te futbollit europian ku klubi nga Manchester do te tregoje bilancet e saj dhe do te mundohet te justifikoje blerjet e cmendura ne vere dhe ne janar.

Vitet e tjera City ja ka dale mbane fale nje auto-financimi me shuma marramendese nepermjet sponsorave nga familja e sheikeve qe ka ne pronesi klubin.

Denimi apo mos denimi i Cityt, do te shihet nga te gjithe klubet si nje shembull se sa funksionon FPF.

Nje nder skuadrat qe do e ndjeke kete situate me kujdes eshte edhe Interi qe eshte bllokuar jo pak prej FPF ku madje prej saj ka marre edhe nje denim me reduktim listash ne Europe dhe nje gjobe disa miliona euro disa sezone me pare nga UEFA.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.