Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 4, 2022

Scroll to top

Top

213 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

E FUNDIT – Zbulohen dokumentat e pare te stadiumit te ri: “Ja si do te ngjaje ai. Do te mbaroje ne…”

E FUNDIT – Zbulohen dokumentat e pare te stadiumit te ri: “Ja si do te ngjaje ai. Do te mbaroje ne…”
Inter Club Staff

“Ne kete pike mendoj se tani topi do i kaloje klubeve, te cilat mund te vazhdojne me projektin e tyre per stadiumin e ri”.

Keto kane qene fjalet e Kryebashkiakut te Milanos, Beppe Sala, qe i ka hapur rruge stadiumit te ri te Interit dhe Milanit.

Te dy klubet qe do te realizojne kete projekt duhet te respektojne “normat dhe volumet qe shkojne per shtat me studimin e faktibilitetit te Milanos”.

“Por bashke me ndertimin e stadiumit te ri, do duhet te respektohet edhe historia duke e shnderruar San Siron ne nje impiant te rikaulifikuar.”

“Masterplani i pare kishte nje volumetri prej 0,63 por me pas eshte ulur ne 0,51 dhe tani eshte dhene dakordesia per 0,35.”

“Inter de Milan edhe pse do te kishin nje stadium bashke, do te shtonin me stadiumin rreth 120 milione euro ne sezon.”

“Kosto e plote e gjithe distriktit ne Meazza do te jete rreth 1,2 miliarde: klubet do te kerkojne nje financim per 30 vite per te mbuluar 90% te shpenzimeve.”

“Reduktimi i cementos do te sjelle edhe modifikime te tjera te projektit: volumetrite e propozuara nga klubi ishin te nevojshme per te mbuluar shpenzimet. Tani 2022 mund te jete nje vit i cmuar, duke qene se kantieret nuk do te zgjasin me pak se 3-4 vite dhe stadiumi do te jete gati vetem ne 2027.”

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.