Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

1,410 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Europa League, per Interin nje finale prej 15 milionesh…

Europa League, per Interin nje finale prej 15 milionesh…
Bujar Berishaj

UEFA i ka bere te ditura parametrat e shperndarjes te se ardhurave, d.m.th shperndarjen e fitimeve ekonomike te bazuara ne rezultatet e pjesmarresve te Champions League dhe Europa League.

Ne lidhje me rastin e fundit, ku do te marr pjese edhe Inter, ka nje shume te hollave prej 225 milion euro ku 168,75 milione prej tyre do te shkojne per klubet, te cilave i shtohen edhe 40 milion si kontribut njohje nga Champions League ne total 208,75 milione.

Cdo pjesemarres do te marr nje shume prej 1,3 milione. Cdo fitore sjell 200,000 mije euro, kurse barazaimi 100,000 mije euro. Vendi i pare ne grup merr 400,000 mije euro, kurse i dyti 200,000 mije euro. Premite ne fazen e eliminimit direkt do te rriten gradualisht, duke kaluar nga 200,000 mije euro deri ne 1 milione per gjysme-finalistet, 2,5 milione per finalistin dhe 5 milione per fituesin e kompeticionit. Argumentet e pjesmarrjes do te nijhen edhe per klubet e eliminuar ne fazat e ndryshme.

Me pak fjale, nese Interi do ti kaloj te gjithe hapat deri te fitorja finale ne Varshave, mund te grumbulloj nje shifer prej 15 milione euro, duke konsideruar 9,9 milionet e premive qe shtohen nga market pool (kuota e te cilit eshte 40% e shkeputur dhe do ri-shperndahen ne baze te vlerave te merkatos televizive) qe eshte nje total prej 83,5 milione eurosh dhe per italianet eshte rreth 5 milione euro : nje shume, jo indeferente.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.