Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

399 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Face to Face – Bertolino: “Mazzarri? Nuk ka iluzione. Thohir dhe 3-shi qe i dha Iverson…”

Face to Face – Bertolino: “Mazzarri? Nuk ka iluzione. Thohir dhe 3-shi qe i dha Iverson…”
Ardis
  • On 01/11/2013, 15:55

Enrico Bertolino eshte nje komik qe ka korrur suksese te medha dhe nje tifoz i zjarrte i Interit. Ne rubriken Face to Face e FcInterNews na ka treguar nga lind interizmi i tij, si e shikon Interin e Mazzarrit, deri tek tratativa midis Morattit dhe Thohir (pa harruar dhuraten e numrit 3 te Facchettit qe i beri Iverson). Ja dhe fjalet e tij te perkthyera ne shqip nga inter.al:

Nga ka lindur pasioni per Interin?
“Eshte nje trashegimi familjare, jemi interiste prej 8 gjeneratash, te gjithe ketu. Sa here qe kam mundesi shkoj ne stadium, qe i vogel ne vendet popullore ne stadium, tani me afer fushes. Me pas kam qene ne fushe per te luajtur Derby-in e Zemres (Derby del Cuore). Me mungon vetem te ulem ne pankine si trajner…”.

Moratti shiti maxhorancen e aksioneve tek Thohir. Cfare ideje keni krijuar nga kjo kthese epokale?
“Nga nje ane kemi arsyetimin e zemres, nga ana tjeter kemi bilancin. Une jam shume i lidhur nga ana romantike, por mendoj se ishte e nevojshme qe te perfundohej nje marreveshje e tille, per shkak te bilanceve”.

Ju pelqen Interi i Mazzarrit?
“Me futbollistet ne dispozicion po shikoj gjera te mira. Me pas, duke pare qe po flasim per kete teme, ka rivleresuar kapitalin, me Jonathan dhe Alvarez qe kane vlere te madhe ne merkato. Me skuadren qe ka eshte e drejte qe te mos bjere pre e iluzioneve, sic eshte ajo e mundesise per te fituar skudeton”.

Futbollistet TOP dhe FLOP te epokes Moratti?
“Une nuk gjykoj ne menyre negative, edhe pse jam nje lojtar medioker (qesh). Me kane entuziasmuar shume. Modeli im ishte Facchetti dhe do te kalojne vite qe dikush ta arrije ate. Thohir i ka dhuruar Iverson numrin 3, nje numer i paprekshem. Te tjere qe me kane pelqyer, jo ne ate nivel, jane Milito, te cilit i detyrohemi shume per sukseset e fundit, dhe Djorkaeff, qe beri ate roveshate kunder Romes. Me pelqejne lojtare alla Zamorano, qe japin gjithcka ne fushe”.

Thohir i ka dhuruar Iverson bluzen me numrin 3, eshte nje gabim?
“E ka bere me mirebesim. Figura e Facchettit eshte e paimitueshme, sa here qe shikohet numri 3, gjithmone te shkon mendja tek ai. Kane qene te medhenj numrat 10, por nuk kane lene gjurme si 3-shi i Facchettit. Eshte nje figure e padiskutueshme, edhe pse dikush ka tentuar te demtoje figuren e tij, por me pas u pa se per cfare personi behej fjale. Eshte pak si puna e Peppino Prisco, unikal”.

Enrico Bertolino

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.