Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

1,471 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Franko-algjeriani i cili ka bindur

Franko-algjeriani i cili ka bindur
Ardis
  • On 01/09/2013, 11:53

Shume pak dyshime per Walter Mazzarrin, qe pak ore e ndajne nga ndeshja Catania-Inter ka ne mendje formacionin qe do te hedhe ne fushen e Massimino-s. Ne fakt, ne mendjen e teknikut toskan duhet ti jape zgjidhje vetem nje ceshtjeje: ke te hedhe ne mes te fushes bashke me Cambiasso dhe Guarin? Duke e ditur qe Kuzmanovic me 99,99% do te «akomodohet» ne pankine, dhe balotazhi eshte midis Mateo Kovacic dhe Saphir Taider.

Nga njera ane, kroati mund te rezultoje favorit duke pare edhe kualitetin teknik qe zoteron, por nga krahu tjeter duhet kujtuar se ish lojtari i Dinamo Zagrebit nuk eshte akoma ne top formen e tij, i cili mund te mos i kete nje ore loje ne kembet e tij. Keshtu, Mazzarri mund te favorizoje futjen e Taider ne loje qe ne minuten e pare, me Kovacic qe do te fute ne pjesen e dyte sic ka bere me pare kunder Genoas.

Interesante ngelet per te kuptuar se ne cilen zone do te hedhe tekniku, franko-algjerianin, i cili ne Appiano Gentile i ka bindur te gjithe. Deshira eshte e madhe per te provuar Taiderin ne pozicionin Berhami-style. Cuchu, ne fakt, qendron nje element i vyer per ekipin, por eshte shume e dukshme qe e ka shume te veshtire te ndjeke ose te kape kundershtaret ne zonen e mbrojtjes.

Ne tavoline jane tre alternativa: Kovacic mesfushor i brendshem me Cambiasson ne qender te mesfushes, Taider i brendshem dhe Cuchu ne qender ose Taider ne qender dhe argjentinasi ne krahun e tij. Per tu perjashtuar, per momentin, eshte treshja Guarin-Taider-Kovacic per motive te sqaruara me pare, qe qendron gjysem linja ideale e mesfushes ne mendjen e Mazzarrit.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.
Tags