Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

356 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Gazzetta dello Sport i demaskon te gjithe: “Ja pse ka dale FAKE NEWS per shitjen e Interit: qellimi eshte…”

Gazzetta dello Sport i demaskon te gjithe: “Ja pse ka dale FAKE NEWS per shitjen e Interit: qellimi eshte…”
Inter Club Staff

Gjate rubrikes se perjavshme “Fjala e fundit”, drejtori i La Gazzetta dello Sport, Stefano Barigelli ka folur per Interin dhe per zerat e fundit ku flitet per nje shitje te mundshme te klubit nga Suning.

“Ne kampionatin me te paparashikueshem te viteve te fundit mund te ndodhe edhe kjo gje qe po degjojme keto dite.”

“Klubi favorit per te fituar sipas bookamersave, Interi, mund te jete shume afer shitjes te disa pronare te rinj.”

“Por nuk eshte se keshtu jane gjerat, por lajmet e keqija, informacioni i rreme ne kohe si keto te ben dem edhe kur nuk eshte i besueshem.”

“Eshte e vertete qe klubi zikalter shpesh here i hedh benzine zjarrit kur behet fjale per polemika, por ky nuk eshte rasti. Te shohim bashke se si jane gjerat.”

Interi kushton shume dhe me renien e te ardhurave te te gjithe klubeve ne Europe nga kriza e Covid, ky problem ka dale ne pah.

Per tu perballur me problemin e likuditetit, Interi ka menduar mbi te gjitha qe ti ktheje syte nga merkato nepermjet financimit te nje bondi (me detyrim) ose ne gjetjen e nje ortaku te ri per klubin.”

“Hipoteza e dyte eshte nje plan B, edhe sepse nuk eshte e thjeshte te gjesh dike qe do te investoje sot ne nje klub futbolli.”

“Ne origjine te gjithckaje eshte qeveria fineze qe po mendon nje strategji te re per investimet jashte Kines.”

“Nderkohe, familja Zhang ka vene shifra te rendesishme te Interit dhe nuk ka asnje plan per te hequr dore kaq thjeshte.”

“Gjithesesi, pikerisht jo ne kete moment, sepse tani eshte momenti ku ata jane shume afer qe te korrin frutet e investimeve. Interi ndodhet ne krye apo jo?”

“Nuk ka asnje avokat qe ka marre mandat per te shitur klubin, nuk ka asnje banke qe ka marre nje mandat te tille.”

“Operacioni nder te tjera, eshte shume i komplikuar. Kjo eshte situata. Eshte momenti i stabilitetit, jo i largimit.”

“Kjo sepse lajmi per here te pare u transmetua ne menyre te drejte dhe te skate nga Sole 24 Ore (qe tha se Interi po kerkon rifinancimin e bondit) por te tjeret e kthyen ne nje fake news sikur Suning donte te shiste Interin.”

“Le te themi se Interi ne krye (apo afer vendit te pare) te klasifikimit pas me shume se 10 vitesh eshte dicka qe ka shqetesuar disa njerez.”

“Pastaj, Covid ka sjelle nje klime shume pak te qarte per shoqerite kineze e jo vetem ato futbollistike por ne te gjithe boten aziatike.”

“Ne muajt e ardhshem situata do te jete me e qarte nderkohe, e mbi te gjitha do te merren vesh njehere e mire qellimet e Pekinit.”

“Kjo sepse ato te familjes Zhang jane shume te qarta: duan te mbajne Interin, duke ulur kostot (ne radhe te pare rrogat) si dhe te gjejne te ardhura te tjera.”

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.