Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 4, 2022

Scroll to top

Top

495 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Gazzetta – E mrekullueshme, menjehere Lukaku-effect ne San Siro per Inter-Lecce

Gazzetta – E mrekullueshme, menjehere Lukaku-effect ne San Siro per Inter-Lecce
Inter Club Staff

Gjithcka rinis nga aty ku eshte lene. San Siro menjehere plot e perplot, si vitin e shkuar: parashikohen me shume se 60 mije spektatore per Inter-Lecce ne ndeshjen e pare te Serie A.

“Te paret si mesatare tifozesh per dy sezone me radhe (mbi 57 mije tifoze per ndeshje perpara nje viti dhe mbi 62 mije per ndeshje sezonin e shkuar).”

“Zikalterit e nisin me kemben e mbare edhe ne epoken e Antonio Contes fale edhe abonimeve teper te medha – shpjegon Gazzetta dello Sport -. Fushata sezonale e anetaresimeve per zikalterit ne Serie A 2019-2020 ka qene e mrekullueshme dhe eshte mbyllur sa hap e mbyll syte sepse abonimet jane shitur me shumice dhe shume shpejt.”

“Ne 27 qershor u shiten te gjitha abonimet, fakt qe i la me goje hapur te gjithe qe nuk e prisnin kete efekt tek tifozet duke qene se deri ne ate moment Interi nuk kishte blere askend te rendesishem por per tifozet zikalter ka rendesi fanella dhe jo emrat mbi te.”

“Keshtu, sold-out abonimesh si nje vit me pare dhe Interi mori nga tifozet shifren maksimale te parave qe nje klub mund te marre. Nje ndihme jo e vogel kjo per Interin.”

“Ne veren e 2018 me Luciano Spallettin ne pankine, sold out i abonimeve erdhi vetem ne fundin e gushtit. Kete sezon dy muaj me heret.”

“Ne kete moment, po tentohet qe te behet me mire se vitin e kaluar. Kujtojme se Interi e filloi sezonin me 59.135 tifoze prezent ne San Siro ne Inter-Torino, ndeshje e perfunduar 2-2 pas nje ndeshje te filluar 2-0 por qe ne fund perfundoi ne barazim.”

“Ndjesia qe eshte krijuar ne kete moment tek Interi eshte shume e mire: entuziazmi i tifozeve pas ardhjes se Romelu Lukaku tregon se bota zikalter ka besim shume te madh se ky mund te jete viti i duhur.”

“E te mos harrojme se fushata e blerjeve per Interin nga Marotta dhe Ausilio nuk eshte mbyllur akoma. Me nje apo dy goditje te tjera te rendesishme, kete sezon mund te thyhet edhe rekordi i 1,1 milione tifozeve ne San Siro sezonin e kaluar.”

“Diferenca e tifozeve te Interit ne stadium gjate sezonit e shkuar ishte teper e madhe me Juventusin: kampionet e Italise arriten te dergonin ne stadium vetem 734 mije tifoze. Nje diference e frikshme.”

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.