Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 19, 2019

Scroll to top

Top

477 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Gazzetta – Inter vs Milan, ja krahasimi i bilanceve te dy skuadrave te Milanos: Milan nje deshtim total!

Gazzetta – Inter vs Milan, ja krahasimi i bilanceve te dy skuadrave te Milanos: Milan nje deshtim total!
Inter Club Staff

Ardhja tek Interi e Suning dhe e familjes Zhang ka qene dicka thelbesore per te ardhmen e zikalterve dhe per te sistemuar njehere e mire bilancin e klubit. 

La Gazzzetta dello Sport ka analizuar bilancin e sezonit te kaluar dhe ka evidentuar se sa pozitiv eshte ai i Interit. Nderkohe, nga ana tjeter Milani duket ne rrezik total dhe humbje te thelle.

INTER – “Trendi pozitiv flet vete: -140,4 milione euro ne 2014-15, -59,6 ne 2015-16, -24,6 ne 2016-17, -17,8 ne 2017-18.  Interi ka riekuilibruar nje situate aspak te mire ekonomike me ane te nje rritje eksponenciale te se ardhurave, pothuajse sa dyfishi i pese viteve te fundit duke kapur shifren e 297 milione eurove ne 2017-2019.”

“Parabola do te vazhdoje edhe kete vit fale te ardhurave nga Champions League si dhe partnershipeve te rinj te regjistruara ne 2017-18 ku nga Azia vetem kane mberritur me shume se 100 milione euro e plot 38 vetem nga Suning.”

“Mbeshtetja e familjes Zhang eshte decizivie: me shume se 487 milione eurot qe Interi ka borxhe, gjysma jane ne drejtim te Suning, pra Interi ka gjysmen e borxheve sepse gjysmen tjeter ja ka marre persiper kompania gjigande kineze.”

MILANI – “Ne bilancin e fundit te mbyllur ne drejtimin e Li Yonghong eshte arkivuar humbja me e larte e historise se Milanit: plot 126 milione euro (vendi i pare ishte zene me -91,3 milione euro ne 2014).”

“Kostot kane shperthyer duke kaluar edhe te ardhurat. Dicka jo shume e mire. Nje problem jo i vogel ky per Fair Play Financiar te UEFA-s ku duhet te punohet fort mbi te ardhurat (ato komerciale jane ulur madje nga 83,3 milione ne 2015-16 ne vetem 62 milione euro).”

“Prandaj po tentohet fort Championsi. Ne nivel financiar Elliot eshte nje garanci pas deshtimit te Li. Vetem fale tyre Milani ka shpetuar nga falimentimi per momentin.”

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.