Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

1,727 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Gazzetta – Mazzarri, trajner i vendosur, zgjedhja ideale per ‘niperit’ e Mou

Gazzetta – Mazzarri, trajner i vendosur, zgjedhja ideale per ‘niperit’ e Mou
Xhorxh Gellci

Ky eshte Walter Mazzarri, ekspert ne rikonsktruksionin prej 0. E percakton keshtu Gazzetta dello Sport, sipas te ciles zgjedhja e Morattit per t’i besuar atij rinisjen e Interit ka qene nje zgjedhje shume e sakte: “E ka bere kete gje shume mire tek Napoli, duke marre nje skuader ne zonat e ftohta te klasifikimit dhe i ka dhuruar nate festive te Champions League. Me perjashtim te kalimit ne Serine A me Livornon dhe te kampionateve te fundit ambicioze me Napolin, Mazzarri ka stervitur gjithmone skuadra qe kishin per qellim te ndalonin me te fortet, nga Acireale tek Pistoiese, nga Reggina tek Samp. Dhe pikerisht ne keto eksperienca ka mesuar te krijoje nje mbrojtje te forte, qe Interit sot i sherben shume; eshte pikerisht ky aspekt qe skuadra duket se eshte permiresuar, dhe gjithashtu rinisjet ne kundersulm, aq shume te pelqyera nga ‘niperit’ e Mourinhos. Cambiasso i vendosur mbrapa, per te perforcuar nje mbrojtje me probleme, nuk eshte nje problem per Mazzarrin sic ishte per Benitez. Ne kete faze tranzicioni te shoqerise, pa mundesi per shpensime dhe yje te medhenj, Walteri eshte trajneri i ashper ideal: pragmatik dhe qe di te nxjerre me te miren nga skuadra qe ka ne dispozicion.

Ka hedhur baza solide, tani mund te shtoje pak kualitet dhe ta beje Interin te rritet si nje gradaciele. Dhe te argetoje, ndoshta.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.