Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

352 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Gazzetta – Te kujtojme se bashku derbin e pare 110 vite me pare: buke, sallam dhe pjeset nga…

Gazzetta – Te kujtojme se bashku derbin e pare 110 vite me pare: buke, sallam dhe pjeset nga…
Ardis
  • On 18/10/2018, 17:55

“Romanca Madheshtore e Derby” mbush sot 110 vite dhe, per te gjykuar pritshmerite per ndeshjen e se dieles, mund te suportosh qetesisht se mosha te sjell fat te mire.

Gazzetta dello Sport rikthehet mbrapa ne kohe, duke na sjelle ndermend daten 17 Tetor 1908, dite kur u zhvillua ndeshja e pare midis dy ekipeve te nje qyteti, midis Milan-it dhe Inter-it.

Ndeshja u zhvillua ne Chiasso, ne Zvicer, e vlefshme per Kupen Chiasso, ne te cilen merrnin pjese kater ekipe zviceriane, Chiasso, Ausonia, Lugano dhe Bellinzona.

Ne tren, skuadrat udhetojne perballa njera-tjetres, duke gatuar edhe mengjesin tipik buke me sallam. Te gjithe sebashku. “Te sapoarritur ne Chiasso lojtaret nisen drejt hotelit, qe do te akomodohen prej disa ditesh – shkruan Gazzetta -.

“Ne mengjes se dites se diele eshte programuar qe luhen ndeshjet e kualifikimit, ndersa pasdite do te luhen gjysemfinalet dhe finalja. Milan-i mposht Bellinzona-n, Inter-i nxjerr jashte kompeticionit Ausonia-n, ndersa Chiasso likujdon Lugano-n”.

Tashme eshte mesdite, dhe koha per te ngrene mbas ndeshjeve te para, lojtaret do te shkojne te hane tek “Grotta della Giovannina”.

“Nderkohe, organizuesit e turneut bien dakord qe te hedhin nje short: ka kohe per te bere vetem nje gjysemfinale dhe me pas finalen. Ndeshja e pare qe do te zhvillohet eshte Milan-i kunder Chiasso-s (ku fiton me rezultatin 2-0) dhe zikaltrit qe tresin dreken dhe behen gati per finalen”.

Ne pasditen e pare, nen urdherat e arbitrit Bollinger te Bellinzona-s, Internazionale dhe Milan zbresin ne fushe per te luajtur finalen e trofeut.

“Milani luan me: Radice, Glaser, Sala, Bianchi, Steltzer, Meschia, Lana, Madler, Forlano, Laich, Colombo.
Interi pergjigjet me: Campelli, Fonte, Zoller, Yenni, Fossati, Stebler, Capra, Peyer, Peterly, Aebi, Schuler“.

Njeriu simbol per kuqezinjte eshte Pierino Lana, 20 vjec, mesfushor me karakteristika optimale teknike. E therrisnin “kembesori”, sepse ishte i shkurter, por cfare atij i mungonte ne gjatesi, muskuj e rekuperonte me shpejtesi, shkathtesi dhe dinakeri.

Zikaltrit i besojne klasit te Virgilio Fossatit, mediano, kapiten dhe trajner: nje qenie gjithckaberese. Per ti dhene ndihme ne fushe eshte edhe Ermanno Aebi, 16 vjec, mesfushor, i biri i nje mamaje italiane dhe babai zvicerian. Internazionale eshte nje skuader e mbushur me te huaj, dhe keshtu e nderon emrin e ekipit.

“Por Milan-i eshte me i forte dhe kjo kuptohet ne ndeshjet e para. Ne fillim Lana me pas Forlano fiksojne rezultatin 2-0 ne fund te pjeses se pare (qe ishte 25 minuta sipas rregullave te turneut). Ne pjesen e dyte (gjithmone 25 minuta), Inter-i ngushton rezultatin me Payer, por nuk arrin te marre barazimin. Mbaron 2-0 per il Diavolo.

Kuqezinjte festojne dhe marrin trofeun ne shtepi. 2 000 spektatore (tifoze) duartrokasin, dhe entuziast per lojen madheshtore. Organizatoret mbyllin ciklin e shperndarjes se premio-ve, kryejne llogarite: kane bere 400 franga zviceriane, ne ditet e sotme jane shume pak.

“Djemte e Milan-it dhe Inter-it vrapojne drejt stacionit per te kapur trenin: duhet te kthehen sa me shpejt ne Milano, neser eshte e hene, ka nga ata qe duhet te jene pune, ka nga ata qe nuk mund te mungojne ne apelin ne shkolle. Futbolli eshte i bukur, por nuk te siguron akoma jetesen”.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.