Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

1,678 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Gazzetta – Tratativa Thohir, keto jane levizjet e rradhes. Nuk ka asnje klauzole per…

Gazzetta – Tratativa Thohir, keto jane levizjet e rradhes. Nuk ka asnje klauzole per…
Xhorxh Gellci

Me deklaratat e djeshme, Massimo Moratti i ka dhene praktikisht mireseardhjen Erick Thohir-it tek Interi: “Cfare Interi do te jete me Thohir? Shpresoj akoma me i mire se ky sot, sepse eshte motivi pse po e bejme gjithe kete operacion.” Gjithcka shume e qarte.

Ajo qe eshte akoma jo e qarte eshte perberja e Keshillit te Administrimit te ri: sa do te jene keshilltaret? Sa eksponente nga ana e Morattit do te ngelen? Ne fund te fundit, keto ngelin vetem detaje, pas muajsh tratativash. Objektivi eshte vetem nje hap larg dhe brenda te premtes duhet te vijne firmat. “Pastaj ka dy data te rendesishme (27 tetor do te behet grumbullimi i pare, 29 do te jete Asambleja e aksionereve qe do te aprovoje bilancin e mbyllur ne 30 qershor dhe rritjen e kapitalit. Ne ate rast mund te lajmerohet zyrtarisht edhe hyrja e aksionereve te rinj dhe ndryshimi i Keshillit te Administrimit. Firmat do te vijne shume shpejt, ne menyre qe te behet mbyllja brenda dates 29: per kalimin efektiv te aksioneve do te mungojne vetem derdhjet e parave dhe faturat e pagesave” – shpjegon Gazzetta dello Sport.

Dhe ka nje prapaskene te zbuluar nga Gazzetta: “Parashikohet qe ne fund, Thohir te kete me shume se 30% dhe dy aksioneret e tjere te rinj me pak se 20%. E gjitha kjo, pa harruar qe aksionisti i ri i forte do te jete “bashkimi” i tre indonezianeve. Ndersa per te ardhmen, nuk ekziston asnje klauzole qe ta detyroje presidentin aktual te dale nga shoqeria perfundimisht. Perkundrazi, Moratti ka mbajtur nje mundesi per t’u larguar ai vete nese dicka nuk do e binde. Pra, Moratti do te kete 30%, por Thohir do te kete dicka me shume. Por jemi te sigurt qe do te dalin edhe detaje te reja shume shpejt, qe per momentin mbahen te fshehura mire.

Por jane detaje, sepse thelbi nuk ndryshon aspak. Per Interin, nje epoke e re eshte duke nisur.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.