Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 4, 2022

Scroll to top

Top

391 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Gazzetta – Ukraina, Uefa jep ok: asnje rrezik ne Kiev

Gazzetta – Ukraina, Uefa jep ok: asnje rrezik ne Kiev
Ardi Deda

Asnje rrezik. Transferta ne Ukraine me siguri nuk do te trajtohet me qetesi te madhe, duke pasur parasysh ngajrjet qe kane perfshire vendin ne keto muaj, por situata prej kohesh eshte kthyer ne normalitet, mbi te gjitha ne kryeqytetin Kiev. “Vemendja do te mbetet gjithsesi e larte – shpjegon Gazzetta dello Sport -, por Uefa ka siguruar qe situata eshte nen kontroll edhe pse zonat e rrezikut jane diku tjeter, me ne lindje dhe jo ne kryeqytet”. Uefa, per te mos mare persiper rreziqe, ka spostuar ndeshjen nga Dnipropetrovsk ne Kiev dhe ndeshja do te luhet neser ne NSK Olimpiyskiy​, stadiumi i finales Euro 2012 dhe shtepia e Kombetares ukrainase.

Inter – thkeson Gazzetta – do te mare te njejten numer te oficereve te sigurise qe meren gjithmone: dy, plus pergjegjesin qe do te koordinoje duke garantuar kujdesin per skuadren dhe qetesine kolektive. Gjithsej, tre oficere: si ne cdo transferte. Perjashtimi do te jete sot: keshtu ne Itali skuadra mikpritese mban nje takim te premten perpara ndeshjes se ardhshme per GOS (Grupi Operativ dhe i Sigurise ne te cilin bejne pjese zjarrfikesit, sherbimi sanitar, policia lokale dhe i derguari i sigurise). Sot i njejti takim do te mbahet ne Kiev por me nje te derguar me shume. Sot do te jene te pranishem si pergjegjesit e forcave te rendit ukrainase ashtu dhe dy klubet. Ne praktike: edhe Inter, duke pare situaten, eshte thirrur te mare pjese ne takimin e sigurise. Nderkohe, per te garantuar qetesine, do te shtohen forcat policore dhe ushtarake te Ukraines : per transportin e brendshem (aeroport-vajtja ne hotel, hotel-stadium dhe kthimi pasdite, hotel-stadium-aeroport ne diten e ndeshjes duke qene se Inter do te kthehet ne Milano menjehere pas ndeshjes). Inter do te ndiqet nga strukture me lart se mesatarja, me njerez dhe mjete. Kiev eshte 350 kilometra larg nga Dnipro, dhe duhet kuptuar nese tifozet e skuadres se Dnipro (te konsideruar “te nxehte”) do te udhetojne per transferten. Me siguri nga Milano do te nisen 60 veta nga Curva Nord”. Per momentin, ndeshjet nderkombetare per klubet ukrainase mund te luhen vetem ne dy vende, Kiev dhe Lviv, qytete me ne perendim ne krahasim me te tjerat dhe te konsideruara me te sigurta.

 

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.