Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

1,652 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

GdS – Shaqiri dhe Guarin fundamentalë: ja motivet.

GdS – Shaqiri dhe Guarin fundamentalë: ja motivet.
Rinor Sopaj

Gazzetta dello Sport i ngrit në qiell Fredy Guarin dhe Xherdan Shaqirin, duke i përshkruar, njërin si prezent në çdo cep të fushës ndërsa tjetrin si esencial. “Guarin ka arritur kuotën e gjashtë golave: të gjithë me peshë. Shaqiri në ndërkohë ka realizuar tre gola (në kampionat, në kupë dhe në Europa League): të dy kanë të përbashkët nga një shtyllë të qëlluar që po të ishin gola do të mund t’ia ndërronin kahun dy ndeshjeve: apo të paktën t’i lehtësonin ato. Kolumbiani qëlloi shtyllën e portës së Netos kur ishte akoma rezultati 0-0, ndërsa zvicerani e bëri të njejtën gjë në ndeshjen kundër Sassuolos (në Reggio Emilia) kur Inter ishte me dy gola në disavantazh por kishte akoma forcën që të provonte, ajo forcë e cila solli golin e Icardit ku pastaj ndeshja përfundoi me rezultat 3-1 në favor tw Sassuolos.

Tregimi i Fredy Guarin dhe i Xherdan Shaqirit ka hasur në një ndalesë edhe këtu, por është një tregim që vazhdon të ec përpara. Mbi të gjitha sepse që të dy në veçanti kanë ndryshuar hapin dhe shakthtësitë e tyre, kërkesat bazikë që për të përshpejtuar lojën e skuadrës së Mancinit”.Në ndërkohë, tani trajneri zikaltër e ka kuptuar rëndësinë e kolumbianit dhe zviceranit për skuadrën e tij: “Guarin dhe Shaqiri janë shëndërruar në faktorë fundamentalë për këtë Inter i cili nuk ka shënuar aq shumë gola nga të inkuadruarit një lojë (një, nga Icardi në ndeshjen në Reggio Emilia) dhe kjo mund të jetv si pasojë e mungesit të karakterit. Kanë, mbi të gjitha, gjithashtu edhe një tatuazh mjaft të rëndësishëm, spektaklin: kanë eksperincë evropiane, të kombinuar me fizikun dhe rezistencën, qw i bwn qw tw dy fundamentalw. Edhe Podolski i ka, por rasti i tij është një temë tjetër”.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.