Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | January 23, 2021

Scroll to top

Top

1,056 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Conte, cfare fjalesh: “Goli pas te kuqit mund te vriste nje elefant por jo Interin. Por vetem koha do e tregoje ambicjen tone.”

Conte, cfare fjalesh: “Goli pas te kuqit mund te vriste nje elefant por jo Interin. Por vetem koha do e tregoje ambicjen tone.”
Inter Club Staff

Interi arrin qe te fitoje edhe njehere tjeter: sot zikalterit kaluan Sampdorian me rezultatin 3-1 dhe keshtu vazhdon rrugetimi me pike te plote. 

Ne Serie A kundershtari i radhes eshte Juventusi, pikerisht ish-skuadra e tranjerit zikalter Antonio Conte.

Tekniku zikalter ka folur pak me pare per gazetaret dhe Sky Sport ka publikuar pak me pare deklaraten e tij e cila sapo eshte perkthyer ne shqip nga Inter Club Albania.

Le ta nisim nga numrat: vetem Herrera ka bere me mire se Conte tek Interi si nisje tranjeri debutues.

A eshte ky nje sinjal maturie ne prag te Barcelones dhe Juventusit qe jane prapa porte? A jeni i lumtur apo keni dicka per te sistemuar?

“Me siguri qe jam shume i lumtur per ndeshjen sot dhe per fitoren, keto ndeshje nese i luan keshtu, me kaq qartesi dhe ide, duhet te mbyllen ne kohe.”

“Ne pjesen e pare e kemi mbyllur 2-0 dhe mund te shnonin akoma. Pastaj ndodhi e pafalshmja: kartoni i kuq dhe goli i pesuar pas nje rasti pothuajse te bere.”

“Por ai gol i Sampdorias mund te vriste nje elefant, cdokend tjeter, por Interin tone jo. Ishin te zotet djemte qe menaxhuan nje situate komplekse.”

“Nga pankona ne arritem qe te ekulibrojme situaten por beteja u zhvillua nag skuadra ne fushe. Kemi shenuar golin e trete dhe me pas desh shenuam edhe te katertin me Lukaku. Jam i lumtur sepse pas 2 minutash ndodhi ajo qe se kisha menduar. Pastaj ai goli i 2-1 me te vertete qe mund te vriste je elefant, por jo neve.”

I shkoi mire edhe Sanchez sot. 

“Jane situata qe mund te ndodhin. Une i bertas te gjitheve atyre qe marin kartona qe ne fillim si Bastoni qe sot ka bere nje paraqitje gjigande.”

“Ndonjehere mund te heqesh lojtare ashtu si bera me Barellan, por ndonjehere me shume se sa ti thuash ndonje fjale nga jashte fushe nuk mund te besh.”

“Duhet te permiresohemi tek kjo gje, sepse e pame sot se cfare mund te ndodhe. Por eshte nje eksperience qe ja shtojme repertorit tone ne kete rrugetim dhe duhet te evitojme qe te ndodhe perseri. Do te ishte e pafalshme.”

Nje hap perpara ne rritjen e grupit ky?

“Jam shume i lumtur nga paraqitja e djemve. Kam bere futbollistin, e kuptoj shume mire cfare do te thuash te luash 10 kunder 11 ne fushe.”

“Ne nderkohe jo vetem arritem te mbajme ritmin, por edhe shenuam. Ceshtje mentaliteti. Kemi sulmuar edhe pas golit te trete, pastaj kemi qene te zotet te mbrojme edhe avantazhin. Tani le ta gezojme kete fitore.

Dy jave me pare Interi ishte perpara me nje lojtar me shume por vuajti ndaj Udineses. Sot me Sampdorian erdhi pikerisht nje prove e re, ndjesi e re. Ky eshte momenti i rritjes me tregues i gjithe sezonit, apo jo?

“Eshte nej hap perpara, na mungonte si eksperience por une e shoh goten gjysme plot. Preferoj qe te perjetoj nete me te qeta nga ana emocionale.”

“Kemi luajtur nje pjese te pare te nje niveli teper te larte. Por te gjendesh ne sitauta te tilla te forcon, te ben te kuptosh qe po punojme te gjithe bashke dhe se edhe me 10 lojtare mund te fitosh.”

“Bravo djemve te mi sepse kjo ishte ndeshja e peste ne 12 dite. Kemi nxjere nga vetja jone me te miren e mundshme. Tani na takon te rekuperojme per Barcelonen.”

“Eshte nje sfide qe te jep motivim te madh. Juventusi? Lere, e kemi njehere me Barcelonen. Step by step.”

Sot ishte nje pjese e mire ndoshta me e mira e sezonit. Skuadra ka treguar se si eshte te shikosh nje Inter qe luan mire. 

“Futbolli im eshte nje futboll i organizuar. Duam qe gjithmone te luajme me topin dhe te punojme ne situata ku ne mbajme topin.”

“Kemi bere mire dhe ne ndeshje te tjera, por sot kemi bere me te vertete shume me mire ne pjesen e pare dhe prandaj ra ne sy per mire.”

“Eshte me e drejte qe te veme karakter ne ndeshje te tilla. Kjo eshte e rendesishme ne keto situata dhe te ben te fitosh.”

“Nuk mjafton te luash mire. Gjithmone i kam bere skuadrat e mia te luajne me nje ide te qarte. Pastaj varet nga shume gjera. Sot ne Itali shume e perdorin sistemin tim, ne Angli tani mbrojtja me tre aplikohet edhe te kombetarja.”

A ke pare ndonje ndeshje te Juventusit?

“Me ka ndodhur qe ti shoh ndonje ndeshje. Eshte skuader e forte qe vjen nga tete kampionate te fituara ne menyre te rendesishme.”

“Ka pak per te thene. Por na ben krenar fakti qe do te luajme me ta me 18 pike ne klasifikim. Por le te udhetojme me kokat poshte dhe te punojme. Koha do te tregoje ambicjet tona.”

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.