Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

1,376 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Icardi: “Per mua eshte nje nder qe do qendroj me gjate tek Inter. De Boer eshte nje trajner i madh, ka ndryshuar lojen tone”.

Icardi: “Per mua eshte nje nder qe do qendroj me gjate tek Inter. De Boer eshte nje trajner i madh, ka ndryshuar lojen tone”.
  • On 07/10/2016, 17:06

Direkt nga Inter Store Milano, i fresket me kontraten e saporinovuar, Mauro Icardi ju eshte pergjigjur pyetjeve te gazetareve te pranishem. Si fillim takoj 40 tifozet e pare qe dje kane blere fanellen me numrin 9 te kapitenit te Inter, keshtu kan perfituar autografe e selfie. Ja intervista e tij:

Pavarsishte rezultateve, per ju eshte nje moment shume pozitiv, do beheni perseri baba, libri, rinovimi…
“Po per mua eshte nje perjudhe pozitive, ky liber per mua eshte shume i rendesishem. Pas disa muajsh do behem perseri baba dhe keto jane gjera shume pozitive, pavarsishte futbollit. Pastaj ne kampionat kam shenuar 6 gola, nje nisje e mire”.

Sa e rendesishme eshte te jesh simbol i kesaj skuadre?
“Per mua eshte shume, jam kapiteni dhe po i perkushtohem kesaj skuadre. Per mua eshte nje nder dhe kenaqesi qe do qendroj me gjate ne kete klub”.

Cilat jane objektivat e tu, e te Interit?
“Une si sulmues, kam detyre te shenoj, vetem kete mendoj. Inter si vitin e shkuar deshiron te kthehet ne Champions League”.

Perse klauzola eshte e vlefshme vetem per jashte?
“Nuk e di, kerkojani klubit”.

Keni menduar te largoheni nga Inter kete vere?
“Jo, kurre. Isha i qete, ndihesha mire, stervitesha maksimalisht per te filluar sa me mire. Tani dua te vazhdoj keshtu e te ndihmoj skuadren te fitoje”.

Perse Bauza vazhdon te mos therras ne Argjentine? Duke qen se therret lojtar si Alario e Pratto?

“Jan gjera qe i vendos trajneri. Alario eshte i ri e po ben mire, Pratto ka shenuar shume. Kur te vij mundesia ime do jem i disponueshem per te bere mire e per te shenuar”.

Ne klasifikimin e sulmuesave me te forte disa thon qe Higuain eshte me i fort se ju. Si ndihesh nga ky?
“Jan shume sulmuesa me te fort sesa une dhe une jam i lumtur per kete qe po bej tek Inter. Per nje sulmues vlejn golat, e jam i lumtur qe po shenoj”.

Perse zgjodhe te qendrosh kur mund te ikje?
“Sepse erdha ne Milano qe perpara 3 vitesh dhe eshte nje fanelle e mbushur me histori, shume argjentinas kan luajtur perpara, dhe per mua eshte nje nder”.

Wanda tha se ju do jeni Totti i Interit?
“Ne itali flitet per Tottin, Zanettin, Maldinin, kampion qe kan bere historine me klubet e tyre, une jam akoma i ri e nuk mund te premtoj se do qendroj ketu per 20 vite, por sigurisht qe eshte nje objektiv”.

Je kapiten dhe per 5 vite te tjera, shiriti peshon. Si i imagjinon 5 vitet e ardhshme tek Inter?
“Inter vitin e shkuar beri shume mire deri ne janar, pastaj ndodhi renia por kete vite duam te luajm ne Champions. Objektivi eshte te arrijme Champions dhe mendoj se 5 vitet e ardhshme te jem sebashku me shoket e skuadres, duke mare pergjegjesite per ta cuar skuadren sa me larte”.

Si eshte raporti me De Boer?
“Raporti me misterin eshte shume i mire, kemi folur shume sesi mund te permiresohemi. Mendoj se eshte nje trajner i madh, shihet sesi ka ndryshuar loja jone. Do bejme gjera qe te na ndihmojne per tu kthyer te medhenje”.

Cfare duhet per te krijuar harmonine ndermjet lojtareve me kualitet?
“Misteri ka nje filozofi loje, ka pak kohe qe ka ardhur dhe po mundohet te na e transferoje. Kemi lojtar me kualitet te madh, mjafton per tu stervitur e do bejme gjera te madha”.

Ne futboll nuk ka me bandiera, por me kete kontrate mund te vendoset?
“Shpresoj, do jem i lumtur pasi kete gje dua”.

Cfare te tha Zanetti?
“E shoh cdo dite, e kam njohur qe si shok e jam i nderuar. Nuk kemi folur per rinovimin, por sigurisht qe do jete shume i lumtur”.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.