Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 4, 2022

Scroll to top

Top

712 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

INTER, CFARE LAJMI! – Reuters zbulon: “Ja e verteta e shitjes se aksioneve: Suning do vetem te…”

INTER, CFARE LAJMI! – Reuters zbulon: “Ja e verteta e shitjes se aksioneve: Suning do vetem te…”
Inter Club Staff

Pas mbledhjes se jashtezakonshme te Bordit Drejtues tek Interi diten e djeshme, aty eshte folur edhe per te ardhmen e zikalterve.

Suning po kerkon investitore ne kete moment, por ende nuk eshte e qarte menyra se si investitori i ri do te futet ne klubin zikalter.

Por me sa duket, agjencia prestigjoze e lajmeve, Reuters, ka zbuluar te gjitha qellimet e Suning dhe perqindjen e aksioneve qe ata duan te shesin.

“Kjo marreveshje, mund te beje qe Interi te vleresohet diku ndermjet 1 miliard eurove (rreth 1,2 miliarde dollare).”

“Ky do te ishte thjesht sinjali i fundit i interesit nga ana e investitoreve te private equity ne futbollin italian.”

“Nje konsorcium qe perfshin CVC, Advent dhe fondi italian FSI kane pranuar qe duan te blejne 10% te shoqerise media qe merret me te drejtat e futbollit italian per 1,7 miliarde euro.”

“Kjo sa per te treguar interesin e ketyre fondeve per futbollin ne Itali. Por le te kalojme te Interi tani perseri.”

“Suning me sa duket ne kete moment po tenton te shese vetem nje pjese te aksioneve, dhe jo shumicen.”

“Ata kane deshiren qe te shesin vetem 40% te aksioneve te klubit milanez per nje vlere rreth 500 milione euro.”

“BC Partners do te ishte me shume se sa nje investitor i thjeshte dhe Suning, qe do te vazhdonte te drejtonte klubin zikalter, do te mbante te drejten per te blere keto kuota ne te ardhmen.”

“Goldman Sachs qe eshte edhe keshilluesi i Suning ne keto tratativa, eshte nje lojtar i rendesishem gjithashtu ne kete mes”, shpjegon Reuters.

“BC Partners mbetet e hapur per blerjen e nje minorance apo maxhorance te aksioneve tek Interi, pra, ata jane te interesuar ne cdo rast”, ka thene nje burim i rendesishem, duke shtuar se ne kete moment due diligence nga BC Partners ka filluar te behet.

(Due Diligence eshte nje proces ku bleresi inspekton te gjitha te dhenat e shoqerise qe do te bleje: financat, pasurite, investimet, borxhet, etj).

“Bc Partners ne kete moment eshte ne mes te due diligence dhe prandaj nje vendim nuk pritet te merret shume shpejt.”

“Nderkohe, nje burim i trete ka thene se BC Partners eshte e interesuar edhe per nje blerje totale te Interit”, por kjo duket me e pamundur ne kete moment.

Nderkohe, Suning dhe BC Partners nuk kane dashur te japin asnje koment per kete ceshtje, po ashtu si Goldman Sachs.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.