Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

1,114 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Inter, dje u vertetua dicka qe do te zhgenjeje tifozet: Icardi-Lautaro eshte i pamundur per dy motive kryesore!

Inter, dje u vertetua dicka qe do te zhgenjeje tifozet: Icardi-Lautaro eshte i pamundur per dy motive kryesore!
Ardis
  • On 25/11/2018, 20:24

Eshte nje rrugetim deciviz dhe pozitiv per Inter-in ne prag te impenjimit te trefishte, midis Champions League dhe kampionatit, te gjitha ndeshjet jashte San Siro-s, qe do te na thone shume gjera per sezonin zikalter.

Tre piket e djeshme kunder Frosinone-s kane nje peshe specifike, ne menyre te vecante persa i perket moralit te nje skuadre.

Asgje nuk eshte e thjeshte sic duket, ne keto nivele, mbi te gjitha per kete Inter te sezoneve te fundit, qe ka qendruar pezull midis deshires per te fluturuar lart dhe marramendjeve te nje klasifikimi, qe me ne fund i buzeqesh zikalterve ashtu sic shpresonin prej vitesh.

Ndodh, qe ne nje ndeshje te qete si ajo kunder Frosinone-s rezervon nje gjykim qe ne menyre te paevitueshme tifozet do te fusin hundet.

Motivet? Ndjesia qe te jepte mbremja e San Siro-s eshte qe duhet te presim akoma sezonin e ardhshem per te ripare sebashku ne fushe Mauro Icardi-n me Lautaro Martinez, per te ndare repartin e sulmit jo per shkak te mirekuptimit midis tyre akoma per tu kolauduar, por shume shpejt te permisuar, duke konsideruar edhe disponibilitetin e forte dhe deshiren per te luajtur sebashku te te dy protagonisteve te reflektimit tone.

Eshte e nevojshme, per me teper, te marresh parasysh faktin se pavaresisht se kane menyre te ndryshme te interpretimit te rolit.

Ata te dy jane te vetmit qendersulmuesa ne dispozicion te Luciano Spalletti-t, menaxheri i nje ekipi te ndertuar per te kembengulur ne modulin 4-2-3-1, ose maksimumi moduli 4-3-3, dhe qe ne mungese te te dyve – ashtu sic i ndodhi Bologna-s – do te gjendej jetime pa finalizues ne sulm.

Pavaresisht, limiteve hipotetike te sinergjise Icardi-Martinez, ajo qe e ndalon Spalletti-n te kembengule per kete zgjedhje eshte mungesa e nje elementi te trete qe te kete mundesine per ta perballuar ne mungese te njerit prej te dyve, nese ata do te luanin te dy bashke, por edhe te qenit i ndergjegjshem e te pasurit ne menaxhim nje ekip qe duhet te sakrifikoje elemente te ndryshem per te mbeshtetur zerat e popullit zikalter, duke marre nje rrezik persiper qe sinqerisht Inter-i nuk ka nevoje per kete gje ne keto momente.

Edhe aktivizimi i Lautaro-s ne repartin e trekuartistit nuk ka dhene frytet e shpresuara.

Vetem sesionet e ardhshme te merkatos, midis daljeve dhe hyrjeve, mund te ri-definojne hapesirat tekniko-taktike te ekipit per ti hapur rruge nje aseti te ri.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.