Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

2,607 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Inter e ka seriozisht per Berardi: Ja oferta! Operacion 50 milione eurosh. Tani…

Inter e ka seriozisht per Berardi: Ja oferta! Operacion 50 milione eurosh. Tani…
Inter Club Staff

Vijne te reja te rendesishme per sa i perket sulmuesit te krahut qe eshte ne kerkim Interi. Historia eshte e njohur: per te kompletuar repartin e avancuar duhet nje sulmues krahu me vlere. “nje Perisic” per krahun tjeter.

Qellimi i Interit eshte qe te arrihet te sigurohet Antonio Candreva, por kerkesat e cmendura te Lotitos (kerkon 25 milione euro cash) per nje lojtar te mire, por qe eshte i moshes 29 vjec dhe i ka prishur mardheniet me klubin po shtyne zikalterit te shikojne verdalle per alternativa. E pikerisht per kete fakt, sic tregon Gazzetta dello Sport, ka nisur sulmi serioz per Domenico Berardin. Sulmuesi i krahut te Sassuolos sapo i ka thene jo Juventusit, me kete te fundit qe ka nje opsion per blerjen e tij 25 milione euro. Nje ‘jo’ e ardhur nga lojtari sepse deshiron te vazhdoje te luaje titullar  ne Itali por edhe ne Europe duke qene se Sassuolo eshte kualifikuar ne Europa League kete sezon.

E tani futet ne loje Interi. Ndoshta mund te jete nje levizje qe te trembet Lotito, ndoshta jo. Sipas te perditshmes Italiane, nga Kina ka ardhur ‘ok’ per te zyrtarizuar oferten per Berardin: 25 milione ne dore per kartonin dhe 2,5 ne dore lojtarit per 5 sezone. Duke llogaritur edhe taksat ne Itali eshte nje operacion qe kap 50 milione euro ne total.

“Pikerisht per kete fakt, klubi zikalter perpara se zyrtarizoje blerjet e reja duhet me pare te mbylle ndryshimin e pronesise se klubit e qe te mos tejkaloje rregullat e Fair Play Financiar – qarteson Gazzetta -. Por partneret e rinj kinez kane thene se nuk duan qe Interi te humbase kohe ne merkato per shkak te burokracise dhe kane dhene driten jeshile per kete operacion.”

Ndryshe nga sa mund ti ofronte Allegri tek Juventusi, Mancini mund ti siguroje Berardit nje probabilitet shume te larte te qenit titullar tek Interi. Plus edhe Europa Leaguen qe aq shume pelqehet nga lojtari sa qe zgjodhi te qendroje ne Emilia. Pastaj te kujtojme se Domenico eshte Interist qe i vogel (nje detaj qe mund te kete nje peshe te madhe ne transferimin e tij, por ndonjehere edhe jo), por mbi te gjitha, transferimi ne nje klub si Interi mund ta magjepse. Mbetet per tu kuptuar deshira e Squinzit, pronarit te Sassuolos qe e kishte perjashtuar nje kalim tek Interi te lojtarit. Por oferta e Ausilios me ne krye Suning mund ti nderroje mendje edhe atij.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.