Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

787 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Inter-FPF, po pritet gjykimi i UEFA-s. Frika me e madhe qendron tek fakti…

Inter-FPF, po pritet gjykimi i UEFA-s. Frika me e madhe qendron tek fakti…
Inter Club Staff

Interi dhe Milani po presin dite teper te rendesishme per sa i perket te ardhmes se tyre ekonomike. 

Dy klubet milaneze kane caktuar ne axhenden e tyre takim me CFCB, Organ i Kontrollit Financiar te Klubeve te federates se futbollit europiane: ne qender te ketij takimi do te jete ceshtja e Fair Play Financiar.

Ashtu si tregohet nga Calciofinanza.it, motivet qe do te dergojne Interin dhe Milanin perpara komitetit te kontrollit jane disa: ne mesin e prillit, Interi do i nenshtrohet nje verifikimi dhe kontrolli te imtesishem te bilancit te 2016-17.

Uefa nuk e ka konfirmuar ende nese shoqeria zikalter e ka respektuar ose jo Fair Play Financiar per sezonin 2016-2017.

“Bilanci i sezonit rezulton ti plotesoje kushtet per te kaluar Fair Play Financiar per vitin fiskal 2016/17 (ne pritje te certifikimit formal nga Uefa)”, bente me dije Interi ne aprovimin e bilancit me 30 qershor 2017 ne asamblene e aksionereve.

Por ne kete takim, kontrolloret e Uefes, do te bisedojne me zikalterit edhe per kontaktet e vazhdueshme qe kane pasur gjate ketyre muajve.

Ata do te verifikojne shume elemente per te dhene pas disa javesh verdiktin e tyre, me shume mundesi, ne fillim te majit.

Per momentin, FPF do te jete ne fuqi edhe per 2018: sic eshte bere me dije, per te qendruar brenda kritereve te FPF, Interi duhet te mbushi nje deficit prej 30 milionesh brenda 30 Majit.

Frika me e madhe e Interit qendron tek fakti se mund te mos plotesohet ky kusht i cili mund te sjelli disa penalizime teper te renda per zikalterit.

Image result for fair play financial

Interi dhe Milani nuk jane te vetmet qe kane probleme dhe qe duhet ta mbyllin pa humbje kete sezon.

Ashtu si informon L’Equipe, ne fakt, ne 20 prill do te jete radha e PSG: francezet do te meren ne pyetje per shpenzimet e cmendura ne vere.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.