Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | July 2, 2020

Scroll to top

Top

674 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Inter, super efekt ne ekonomine e klubit nese kalohet turni: ja sa milione do te perfitonin zikalterit!

Inter, super efekt ne ekonomine e klubit nese kalohet turni: ja sa milione do te perfitonin zikalterit!
Ardis
  • On 27/11/2018, 20:58

Neser Inter-i do te provoje te kualifikohet per te fazen e 1/8 te Champions League me nje ndeshje me shpejt; do te mjaftonte te mos humbisnim ne Wembley kunder Tottenham dhe eshte e kryer.

Te arrinin 1/8 eshte nje nga objektivat sezonale te Inter-it, por edhe nje qellim ekonomik per tu arritur absolutisht. Ne kater ndeshjet e para, Inter-i virtualisht ka arketuar 42 milione € fale rezultateve te arritura, ashtu si edhe Napoli.

Juventus-i ka arketuar 64 milione , Roma 41 milione €.

Bardhezinjte dukshem favorite duke fituar kampionatin dhe duke pasur nje klasifikim me te mire ne keto 10 vitet e fundit.

Te karterta italianet synojne qe te kualifikohen te gjitha ne fazen e 1/8 te Champions League.

Kjo do te thote, me shume para me piket e e fituara ne grup, por mbi te gjitha 9.5 milione me shume sepse arriten ne fazen e eleminimeve direkte.

Nje kualifikim i mundshem do te sillte ne arkat e Juventus-it nga 75 ne 79 milione ; Napoli dhe Inter midis 53 dhe 57 milione dhe Roma midis 52 dhe 56 milione . Nese kalojne te gjitha, te 4-ta skuadrat italiane mund te arketojne deri me 249 milione ne total.

“Me pas – te enderrosh nuk te kushton gje – mund te shtohen edhe 41.5 milione te tjera nga shperblimet e UEFA-s dhe maksimumi 9 milione nga Market Pool i mbetur.

Pra jane edhe 50 milione te tjera ne dispozicion: do e conte perfitimin ekonomik per Juventus-in ne pothuajse 130 milione dhe per Inter-in, Napoli-n dhe Rome-n ne maksimumi rreth 107 milione .

“Juventus-i i takon akoma rekordi per nje sezon: me 2016-17 ka arketuar 110.4 milione . Per momentin jane 4  skuadrat qe kane arketuar me shume sesa Juventus-i: Barcelona (71 milione), Real Madrid, Atletico Madrid dhe BayernMunich (65 milione €). Inter-i dhe Napoli (43 milione ) ndodhen ne vendin e 17, Roma (42 milione €) ne vendin e 20 nga 32 finaliste”.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.