Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

669 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

Inter, ja strategjia qe do te ndjeke Suning qe te lirohet nga bllokimi i qeverise Kineze

Inter, ja strategjia qe do te ndjeke Suning qe te lirohet nga bllokimi i qeverise Kineze
Inter Club Staff

Mediat italiane sot kane sjelle te rejat e fundit per sa i perket strategjise qe do te ndjeke gjigandi kinez per te investuar tek Interi.

Vazhdon te flitet per situaten financiare te Interit ne keto jave, me Fair Play Financiar si dhe gjithashtu edhe bllokimin Kinez qe ka ardhur nga Pekini.

Te gjitha keto kane krijuar qe klubi te kete disa veshtiresi te drejtohet nga Suning qe i ka pare duart e lidhura ekonomikishjt.

Por sipas asaj qe thote Tuttosport, i gjithi ky proces do pak durim:

“Kush i ndjek nga afer levizjet e gjigandit Suning, e di shume mire qe ata kane nje plan te mirfillte. Pa lojra fjalesh. Ideja e Zhang Jindong eshte qe pasi te mbyllet faza e pare e Fair Play Financiar dhe te jete shlyer “settlement agreement” te kete disa blerje te rendesishme. Por natyrisht, duke mos abuzuar me rregullat e Uefas.

Nje nga gjerat qe ka nervozuar me shume tifozet zikalter keto muaj ka qene frika se mos FPF mund te perdorej thjesht si nje justifikim per te mos investuar por ne te vertete nuk ka qene keshtu. Kjo sepse bilanci e tregon qarte se cfare mund te beje Interi dhe cfare jo.

Por idete e Suning tek Interi do i kuptojme me mire pasi te mbyllet bilanci i pare pa humbje. Aty do te duket se sa do te investohet realisht.

Sapo kjo te ndodhe, me pas do te behen llogarite me partine komuniste ne kine:

“Ata kane nje politike qe i ka kushtezuar jeten edhe Interit, sic eshte treguar ne keto muaj edhe me vonesat e pagesave te sponsorizimeve tek klubi zikalter nga sponsorat kinez apo kerkesa e klubit per rifinancim nga Goldman Sachs me nje perqindje teper te larte.”

“Suning deshiron ta beje Interin qe te kete imunitet nga keto pengesa dhe prandaj po investon ne heshtje tek marketingu i Interit: jane hapur dyqane, po zgjerohet brand ne lindjen e larget dhe gjera si keto.”

“Vetem ne kete menyre klubi zikalter do te ishte e pavarur nga keto zhvillime.”

“Nuk behet fjale vetem per te shitur veshje sportive, por ne kine jane te dashuruar ne Italine: mjafton te shesesh nje shishe vere me stemen e Interit dhe ajo mund te kushtoje dyfish por ne te njejten kohe i sjell te ardhura edhe Interit”.

“Keto ndryshime jane vene re edhe ne bilancin e fundit ku te ardhurat e Interit ishin rritur ndjeshem.”

Nderkohe qe po pritet te mbyllet ky sezon, po shpresohet edhe per Champions League: keshtu do te shtoheshin edhe parate nga te drejtat televizive por edhe sponsorat.

Gjithesesi plani i Suning eshte i qarte: te rrisi klubin me ane te marketingut duke e bere plotesisht te pavarur, pak a shume sic eshte Manchester United sot apo Bayern.

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.