Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Inter Club Albania | October 3, 2022

Scroll to top

Top

910 views
13225036_1096698060373739_2061045901_o

E FUNDIT – Jack Ma dhe Alibaba marrin ne kontroll Suning dhe Interin? “Ja detajet: Qeveria Kineze do…”

E FUNDIT – Jack Ma dhe Alibaba marrin ne kontroll Suning dhe Interin? “Ja detajet: Qeveria Kineze do…”
Inter Club Staff

Me sa duket ne keto caste ka ardhur nje lajm shume i rendesishem per te ardhmen e Suning por edhe te Interit.

Sipas asaj qe behet me dije, ne Kine, ne Bursen e Shenzhen, jane bllokuar te gjitha aksionet e Suning per shitje dhe blerje.

Corriere della Sera ne keto caste shkruan se gjithcka ka ndodhur sepse disa (nje pjese e rendesishme) nga aksionet e Suning mund te blihen nga nje gjigand boteror.

Me sa duket behet me dije se Jack Ma dhe shoqeria e tij Alibaba eshte shume afer marrjes se kontrollit te Suning.

jack

“E gjitha do te ndodhe me mbeshtetjen e qeverise komuniste kineze, dhe ne duart e Alibaba do te kaloje plot 20% e Suning qe sot eshte ne duart e Zhang Jindong.”

“Mbetet per tu pare se si do te zhvillohen gjerat tani, sepse Jack Ma me blerjen e aksioneve te Suning, merr ne kontroll edhe Interin.”

“Sa per informacion, nje aksion i Suning ne koherat kur ata kane blere Interin ka qene 12 yuan ndersa ne momentin kur jane bllokuar (sot) kane qene 7 yuan.”

“Tashme priten edhe lajme te tjera per kete levizje te Suning, Jack Ma dhe te Qeverise Kineze, sepse ka shume pasiguri. Por e ardhmja e Interit natyrisht varet edhe nga kjo.”

© Ndalohet riprodhimi i lajmeve pa lejen e Inter Club Albania.